Výběr dětského jména

Výběr křestního jména je jedna z nejdůležitějších věcí, které svému dítěti dáte do vínku. Na rozdíl od kočárku nebo dupaček ho bude provázet celý život. Na co se při výběru jména dítěte zaměřit?

Existuje několik prostých rad, ale vybrat jméno, které by je všechny splňovalo a zároveň se líbilo oběma rodičům, není vůbec jednoduché. Nejčastější překážkou při výběru jména pro miminko je, že ke každému nabízenému jménu má někdo ze zúčastněných výhrady. V takovém případě pomáhá rozšířit výběr jmen, ale neuškodí ani ujasnit si, co přesně od jména našeho potomka očekáváme.

Kritéria výběru

Nejdůležitější otázky při výběru jména:

  • Chceme jméno ryze české (Božena), převzaté (Iveta) nebo zcela cizí (Ruth).
  • Půjdeme tzv. ’s proudem’ a zvolíme často dávané jméno? Nebo naopak popustíme uzdu fantazii a zariskujeme, že se dítě se jménem nesžije? A nebo půjdeme zlatou střední cestou?
  • Snese se vybrané jméno s příjmením? Jméno a příjmení by neměly být:
    • obě příliš dlouhé (Alexandra Tesaříková)
    • obě příliš krátké (Jan Sus)
    • rýmující se (Zdeněk Remek)
    • stejné nebo podobné (Filip Filip, Vilém Vilím)
    • společně těžko vyslovitelné (Jindřich Chládek)
    • kontrastní (Elena Vajcová)
  • Chceme, aby z našeho dítěte vyrostl spíš průbojný typ nebo bychom ho naopak neradi viděli příliš riskovat? V článku Proč jsou jména důležitá zjistíte, jak může jméno podmínit charakter člověka.
  • Chceme, aby jméno našeho dítěte znamenalo něco konkrétního, nebo je nám to jedno?

Regulace ze zákona

Zákon výběr jména reguluje, ale naštěstí nijak drasticky. V České republice neexistují žádná povolená křestní jména nebo nepovolená křestní jména, jde pouze o to, aby někteří nepříliš zodpovědní rodičové nedávali svým dětem jména jako ‘Petrys’ nebo ‘Čtvrtek’. Vyhláška č. 301/2000 Sb., o matrikách, §18, praví:

„Zapsána mohou být dvě jména, která nesmí být stejná; dítěti, které není občanem a jehož rodiče nemají státní občanství České republiky, lze zapsat více jmen. Zápis jmen zkomolených, zdrobnělých nebo domáckých nelze připustit. Rovněž není přípustné, aby osobě mužského pohlaví bylo dáno jméno ženské a naopak, aby jako jméno bylo dáno dítěti jméno neosobní (tj. označení věcí, dnů apod.), anebo jméno, které má žijící sourozenec.“

Doporučený postup výběru jména

  1. Sežeňte všechny, kdo mají do výběru co mluvit. Nejčastěji se bude jednat pouze o budoucí maminku s tatínkem, ale můžete se rozhodnout přizvat například i sourozence očekávaného miminka.
  2. Posaďte se před co nejširší soubor jmen, které přichází v úvahu. Nemusíte se omezovat pouze na kalendář, uteklo by vám tak mnoho krásných a zajímavých možností. Samozřejmě doporučujeme náš Seznam jmen, kde je opravdu všechno a hlavně si ho můžete seřadit podle oblíbenosti.
  3. Dejte si kávičku nebo něco na zub.  Výběr dětského jména by rozhodně měla být příjemná událost.
  4. Z velkého seznamu udělejte menší. Prostě to projeďte a poznamenejte si všechna jména, která by přicházela v úvahu. Nezapomeňte použít Nejdůležitější otázky – například říkat si křestní jména společně s vaším příjmením.
  5. Opakujte dva předchozí body, dokud před sebou nemáte tak 2-5 jmen.
  6. A teď: možná už jste narazili na jméno, ze kterého jste nadšeni oba – potom gratulujeme! Mnohdy se ale stane, že se sice oba rodičové nadchnou, ale každý do jiného jména. Co potom?
  7. Snažte se nejprve oba odprostit od bloku na svého ‘oblíbence’. Zakažte si přemýšlet nad tím, jak krásné je právě to vámi navrhované jméno a zkuste si vybrat z těch zbývajících. Jestli s některým jménem nesouhlasíte, řekněte proč, a ne „No prostě je blbý.“ Nahraďte hádku konstruktivní diskuzí. Dost možná tak najdete společného jmenovatele, na kterého byste jinak nepřišli!
  8. Nejde to? Potom bychom doporučili si od výběru trochu odpočinout, třeba i na den nebo na týden. Únava i vášně opadnou, a s trochou štěstí na jméno vašeho potomka přijdete už pár minut po tom, co se nad seznamem jmen znovu setkáte.

Charakteristiky některých jmen naleznete na www.detskajmena.cz

Držíme vám palce při výběru jména vašeho dítěte!

Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *