|

Dětské hračky – druhy, vliv na vývoj, bezpečnost

To byly časy! Poskoky, hledání pokladů a překážkové dráhy… Mnoho rodičů rádo přemýšlí o těchto nostalgických chvílích. Vše, co děti potřebovaly k zábavě, byly dřívka, listí, gumičky nebo prostě chodník, na který si nakreslily hopsadlo. Panenky Barbie a LEGO kostky nebyly tak běžné.

TIP: Podívejte se na web Kataloglega.cz, kde naleznete spousty hraček LEGO.

V dnešní době mají téměř všechny děti spoustu hraček a těch už není málo. Jak můžete najít správnou rovnováhu v moři hojnosti? Koupit či nekoupit? A pokud ano, jak si chytře vybrat a koupit bezpečnou hračku, kterou bude vaše dítě používat? Čtěte dál!

Rozvoj hrou – proč byste měli dětem kupovat hračky?

Hračky jsou tu od úsvitu věků. Potřeba hry je přirozená a vždy byla součástí lidské přirozenosti.

Jaké výhody dávají hračky dětem? Za prvé – již od narození pomáhají rozvíjet zrak, zvuk a hmat . I novorozenci si všímají hraček – jejich oči sledují zajímavé předměty, rádi se dotýkají a poslouchají nové zvuky.

Za druhé – prostřednictvím hry se děti učí logickému myšlení a učí se o příčině a následku. Když jim například oblíbená hračka spadne na zem, dítě se přirozeně učí gravitaci.

Hraní také vyžaduje pohyb dětí – dokonce i novorozenců. Natahováním rukou, uchopováním předmětů, vytahováním se nahoru nebo plazením se k hračkám si miminka trénují svaly a motoriku.

Jaké hračky dětem nekupovat?

„Méně je více“ je dobré pravidlo, které je třeba dodržovat – kupujte méně věcí, ale kvalitní . Nadměrným podnětům pro miminko je lepší se vyhnout .

Za prvé, nekupujte hračky z nespolehlivých zdrojů bez specifikovaných bezpečnostních norem . Bez ohledu na špatnou kvalitu mohou být takové produkty prostě nebezpečné! Nevíte, z jakých materiálů jsou vyrobeny (mohou být toxické!) nebo zda části nespadnou, což má za následek riziko poškození vašeho maličkého.

Musíte zkontrolovat, zda je hračka vhodná pro vývojovou fázi vašeho dítěte . Věková kategorie výrobku musí zohledňovat bezpečnost vašeho dítěte (např. chránit ho před spolknutím malých prvků) a jeho vývojový stupeň. Nezapomeňte nepřekračovat stadia a dávejte svému dítěti hračky, které jsou přiměřené jeho věku. Měli byste rozvíjet dovednosti ve správném pořadí. Nedávejte starším dětem hračky, které jsou příliš jednoduché a předvídatelné – budou nudné a skončí opuštěné v rohu.

Hračky s hlasitým zvukem nebudou pro malé děti to pravé, protože mohou poškodit sluch. Mohou také přivést rodiče k šílenství!

Nekupujte vychytávky, které vaše ratolesti zabaví co nejdéle a zároveň vám dopřejí chvilku klidu. Bohužel vaše pohodlí často nejde ruku v ruce se správným vývojem dítěte . Největší chybou je kupování tabletů a smartphonů pro malé děti. Ty rodiče často dávají i velmi malým dětem, aby měly „klid a pohodu“. Nezapomeňte, že hlavní potřebou vašeho dítěte je pohyb. Takto trénují své tělo, rozvíjejí se ručně prostřednictvím dotyků a sbírání předmětů a kontrolují jejich vlastnosti. Zažívání toho všeho má také dopad na intelektuální rozvoj. Děti, které používají elektronická zařízení, mají omezené možnosti zvýšit své znalosti a rozvíjet mobilitu. Používání takových vychytávek může mít za následek i izolaci dítěte a také nesprávný sociální a řečový vývoj.

V této oblasti bylo provedeno mnoho vědeckých studií. Pro zájemce si přečtěte tyto výzkumné zprávy připravené organizací Screen Sense, která studuje vývoj dětí.

Na co si dát pozor při nákupu dětských hraček?

Teď už víte, kterým se vyhnout. Pojďme si shrnout, co byste měli hledat, než se rozhodnete, co koupit.

  • Zaměřte se na bezpečnost. Zkontrolujte výrobce, certifikáty a materiály, ze kterých je výrobek vyroben. Neměl by mít ostré hrany, vyčnívající prvky nebo malé části, které by se mohly odlepit.
  • Dejte svému dítěti hračky, které jsou přiměřené jeho věku a stupni vývoje.
  • Nenásledujte trendy. To platí zejména pro filmové hrdiny nebo doplňky z těchto druhů kolekcí. Móda se velmi rychle mění, a než se nadějete, vaše dítě si zamiluje jinou kreslenou postavičku. Je dobré kupovat všestranné hračky.
  • Vyberte si hračky, které se snadno udržují v čistotě.

Bezpečnostní certifikáty

Jaké certifikáty byste si měli před nákupem hračky zkontrolovat? Na obalu hledejte certifikáty, například:

  • CE (to znamená, že výrobek splňuje požadavky EU v oblasti bezpečnosti a ochrany zdraví a ochrany životního prostředí),
  • Certifikát „Bezpečné pro děti“ (to znamená, že hračka neobsahuje škodlivé látky – vydává jej Výzkumný ústav textilní v Lodži),
  • certifikát od Institutu matky a dítěte a Národního institutu hygieny (to znamená, že výrobek je v souladu s polskými bezpečnostními normami),
  • TÜV Rheinland (certifikát udělený nezávislými laboratořemi, potvrzující, že výrobek je v souladu s evropskými normami),
  • DEKRA, GS, Spiel gut (znamenají, že výrobek odpovídá evropským normám – certifikáty udělují německé instituce),
  • PN (výrobek v souladu s polskými normami, plná záruka bezpečného použití).

Hračky přiměřené věku

Už víme, jak důležité je dávat svému dítěti hračky, které jsou vhodné pro jeho věk . Nyní se pojďme podívat na konkrétní hračky, které jsou vhodné pro konkrétní fáze vývoje dítěte.

První hračka

0-3 měsíce

Jaké hračky jsou nejlepší pro novorozence ? Takové, které jsou co nejjednodušší! V ideálním případě by měly mít jednoduché tvary a hladké povrchy. Důležité jsou také barvy – pro maličké jsou skvělé kontrastní barvy , např. černá a bílá. Zraková ostrost je u takto malých dětí velmi špatná.

Děti do tří měsíců si ještě neumí hrát s hračkami nebo chytat předměty. Je důležité, aby rodiče svým dětem nedávali příliš stimulující hračky. V tomto věku můžete zrak svého děťátka pouze stimulovat , proto nekupujte hračky, které hrají hudbu, pískají a piští. Je lepší, aby se k dítěti dostaly přirozené zvuky z okolí.

Měli bychom pamatovat na důležité pravidlo: u novorozenců můžete stimulovat vždy pouze jeden smysl , maximálně dva. Barevné produkty a ty, které zbytečně přehrávají hudbu, vaše maličké nadměrně stimulují, což může mít za následek podráždění a pláč.

Jedním z nejlepších nekomplikovaných a levných řešení je jednoduchý balónek. Naplněný heliem, přivázaný k postýlce a jemně se pohybující, bude to pěkná atrakce pro vaše dítě.

Oblíbené jsou také mobily upevněné na kočárku nebo postýlce . Vybírejte ale takové, které se pohybují jemně a nevydávají hlasité zvuky.

Vaše miminko si zamiluje plyšové hračky v kontrastních barvách , černobílé kartičky s jednoduchou grafikou, chrastítka a šustící hračky. Když vašemu dítěti začnou růst zoubky, kousátka budou neocenitelná.

Jaké hračky koupit malému dítěti?

3-6 měsíců

Když je vašemu drobečkovi tři až šest měsíců, zkusí si strčit všechno do pusy – nejprve pěstičky a pak jakýkoli předmět, na který narazí. V této fázi je nejlepší dát jim kousátka .

Kolem čtyř měsíců vaše dítě začne chytat různé předměty. Tuto dovednost je dobré podpořit vhodnými produkty, jako jsou senzorické hračky stimulující hmat (s různými texturami a šustícími prvky) nebo míčky – vaše maličké se začne učit otevírat a zavírat pěstičku nad předmětem.

6-9 měsíců

Půlroční dítě se začne více zajímat o své okolí a vše, co se kolem něj děje. V tomto věku jsou chrastítka a všechny druhy nástrojů super. Zde doporučujeme být při výběru obezřetní, ale hraček, které vydávají příjemné a jemné zvuky , je spousta .

V této fázi vývoje by vaše dítě mělo trávit co nejvíce času na rovném povrchu , ideálně na podlaze. Tímto způsobem budou přirozeně trénovat své svaly . Zde budou užitečné vzdělávací a smyslové podložky , protože poskytují vašemu dítěti spoustu hry a zároveň podporují jeho rozvoj. Více o rohožích napíšeme dále v článku.

9-12 měsíců

V tomto věku můžete začít povzbuzovat své dítě, aby se plazilo . Dřevěná auta se k tomu skvěle hodí. Vaše dítě bude rychle získávat motorické dovednosti. Začnou se vytahovat, lézt, až nakonec začnou jistěji stát a udělají svůj první krok.

Jakmile budou chodit samy, můžete si koupit hračku nebo kolo s funkcí tlačení, např. CUTIE. Je tu jedna podmínka – vy, mládě, musíte chodit sami a ne se jen učit dělat první krůčky. Odtlačovací hračka by měla být dostatečně těžká a poskytovat lehkou odolnost.

Roční děti se zajímají o kostky a hračky na tlačení a tahání nebo třídění (ve kterých protlačují tvary příslušnými otvory). Takové hry učí logickému myšlení, rozlišování a přiřazování tvarů, koordinaci ruka-oko, koncentraci a pozorování.

Vzdělávací hračky – jaké mají vlastnosti?

Vzdělávací hračky jsou ideální kombinací učení a zábavy. Usnadňují vývoj dítěte , pomáhají vašemu děťátku získat nové dovednosti a povzbuzují vaše dítě k objevování světa. Inspirujte se tipy na kreativní a edukační zábavu pro vaše děti.

Jaké vzdělávací hračky jsou vhodné pro nejmenší?

Miminka potěší chrastítka, kontrastní knihy a karty a jednoduché hračky s různými texturami. Jedním z nejlepších řešení podporujících vývoj dítěte je vzdělávací podložka.

Na výběr je mnoho zajímavých podložek, které vašemu dítěti poskytnou spoustu zábavy a zároveň ho povzbudí, aby se hýbalo (zvedlo hlavičku, natáhlo ruce, převrátilo se ze zad na bříško) a objevovalo různé tvary, textury a barvy.

4SMART je unikátní senzorická podložka . Je rozdělena do čtyř zón pro rozvoj zraku, sluchu, hmatu a koncentrace. Zvuková zóna obsahuje šustivé prvky, dotyková zóna má různé textury, pohledová zóna má kontrastní barvy a zóna koncentrace umožňuje vašemu dítěti zaměřit zrak na kontrastní karty. Zobrazené barvy jsou černá, bílá, žlutá a červená, takže je vhodný pro nejmenší od narození. Sada obsahuje vzdělávací hračky, 12 oboustranných kontrastních karet a senzorický míč s různými hrbolky a vzory.

SMARTPLAY je interaktivní podložka s 20 míčky – funguje jako suchý bazén. Šest barevných stěn lze zvednout a připnout k sobě – obrázky na nich vybídnou vaše ratolesti ke zvednutí hlavičky. Sada obsahuje sedm nádherných hraček s různými kognitivními výhodami. Jedinečný design (kontrastní barvy a černobílé detaily) znamená, že se vaše dítě naučí, jak zaměřit zrak. SEALAND je podložka s podobnými funkcemi, ale s motivem moře. Malým mořským vlkům poskytne spoustu zábavy.

Zajímavým produktem je vzdělávací podložka 2v1 TIPPY . Kombinuje funkce podložky s hračkami pro nejmenší, podložky s indiánským teepee pro starší děti a samostatné podložky na hraní. Vašemu dítěti bude sloužit mnoho let. Sada obsahuje sedm hraček na hrazdu a teepee s okénkem. TIPPY má jedinečný design – obsahuje zvířecí potisky s kontinenty a názvy v angličtině. Větší děti jej mohou využít k příjemnému učení jazyka.

Jaké vzdělávací hračky jsou vhodné pro jednoleté děti?

V tomto věku jsou ideální skládačky, pyramidy a bloky. Učí motorickou koordinaci a prostorové myšlení . Jsou také skvělé při stimulaci kreativity vašeho dítěte. Třídicí hračky jsou obzvláště všestranným dárkem a musí je mít každé dítě!

Užitečné budou i knihy, zejména ty, které podporují rozvoj řeči . Zajímavou možností jsou disky s písničkami, které uvedou vaše maličké do učení jazyka.

Jaké vzdělávací hračky jsou vhodné pro dvouleté děti?

Ve dvou letech vaše dítě intenzivně rozvíjí motoriku a intelekt . Už vědí, jak běhat, skákat a lézt. Kromě zdokonalování hrubé motoriky si rozvíjí i jemnou motoriku , tedy učí se držet rýsovací náčiní. Mezi skvělé nápady pro dvouleté děti proto patří barevné tužky a fixy, stejně jako jakékoli dovednostní hračky, např. dřevěný rybářský prut a rybičky, skládačky, kostky a výtvarné sady.

Jaké hračky jsou ideální pro starší děti (od tří do pěti let)?

V tomto věku můžete dát svému dítěti o něco pokročilejší kostky, autíčka a dřevěné vláčkové soupravy. Skvělý nápad jsou stavebnice, ze kterých si vaše ratolest může vyrobit, co chce. Podněcují kreativitu a procvičují malé ručičky. Playdough je také skvělé, protože poskytuje neomezené možnosti ke hře. Doporučujeme také papírové předměty, jako jsou vystřihovánky a vybarvování v knihách.

Pokročilejší skládačky a deskové hry budou i nadále pro školkaře zajímavé. Mezi další dobré nápady na dárky pro děti ve věku od tří do pěti let patří dílny na hraní, kuchyňky, soupravy pro lékaře a vozidla.

A nezapomeňte na kola! V tomto věku se vaše dítě potřebuje hodně hýbat a není nic lepšího než venkovní cvičení! Balanční kola jako 2WAYNEXT, SPACE, GOSWIFT, RAPID, RUNNER a UNIQ umožňují školkám rychle se naučit motorickou koordinaci, obratnost a jak udržet rovnováhu . Naučit se jezdit na klasickém kole poté bude snadné.

Pokud chcete vozidlo, které je multifunkční a vhodné pro mnoho fází vývoje, proč neuvažovat o tříkolce určené pro děti od devíti měsíců do pěti let? Jedná se o moderní produkty, které kombinují funkci kočárku, kola tlačeného rodičem a samostatného vozidla. Kola jako JAZZ, EASYTWIST, SPISTEP, FREEWAY, AVEO a ASTON se snadno přizpůsobí věku a schopnostem vašeho nejmenšího. To znamená, že jsou perfektním nápadem na dárek pro všechny druhy příležitostí – kdykoli chcete dát svému dítěti něco všestranného.

Jaké hračky jsou dobré pro kluky?

Časy, kdy si kluci hráli jen s auty, vlakovými soupravami a kutilskými stavebnicemi, se stávají minulostí. Učení se různým sociálním rolím je samozřejmě klíčovou součástí rozvoje a vzdělávání , ale je důležité nevnucovat dětem konkrétní role. Pokud si kluk rád hraje s panenkami, není na tom nic špatného. Toto chování mu pomůže rozvíjet empatii vůči ostatním dětem nebo péči o mladší sourozence. Připraví ho to také na kontakt s dětmi v budoucnu a naučí ho pečovat, což je v roli otce tak důležité.

Existuje mnoho úžasných, všestranných hraček pro chlapce a dívky , např. mini obchody a sady pro lékaře, stavebnice, úklidové, zahradnické a vědecké sady atd. Seznam je nekonečný.

Jaké hračky jsou dobré pro dívky?

U dívek byste se také měli zaměřit na hračky, které nevyžadují konkrétní sociální role. Holčičky si nemusí hrát jen s panenkami nebo kuchyňskými soupravami, pokud opravdu nechtějí. Je velmi důležité rozvíjet jejich technické dovednosti a ukázat jim, že si v budoucnu mohou vybrat jakoukoli práci, o které sní.

V současné době technické univerzity vedou kampaně, které povzbuzují mladé ženy, aby si vybraly vědecké obory. Kdo ví, kdybychom odmalička povzbuzovali dívky k rozvojovým aktivitám (stejně jako chlapce), možná by takové kampaně nebyly potřeba? Je dobré o takových věcech přemýšlet.

A pokud jde o panenky, všimněte si panenek, se kterými si hrají vaše děti. Odrážejí tvary lidského těla a zvěčňují tak konkrétní příklady ženského vzhledu. Vybírejte panenky, které vypadají realisticky a mají normální tělesné proporce. Nepřirozená postava se může stát podvědomým příkladem ideálního vzhledu a zdrojem komplexů u dospívajících dívek. Koneckonců, rodiče chtějí, aby jejich děti byly šťastné, sebevědomé a přijaly se takové, jaké jsou. V současné době je na výběr mnoho panenek a jsme si jisti, že rodiče najdou tu pravou panenku pro svou dceru.

Doporučujeme hračkářské dílny, kostky, auta, plyšové hračky, skládačky, nejrůznější stavebnice a tvořivé stavebnice a deskové hry pro chlapce i dívky. Mohou být vzdělávací nebo založené na dovednostech , pokud můžete zapojit celou rodinu. Takové společné aktivity jsou skvělé pro budování vztahů mezi dětmi, rodiči a sourozenci; učí také nové věci a jsou skvělým způsobem, jak trávit čas mimo televizi, počítače a mobilní telefony.

Dětské hračky jsou nekonečný příběh. V dnešní době je mnoho možností. Pamatujte však, že žádná hračka nenahradí kontakt dítěte s rodiči. Svět vašeho nejmenšího se točí kolem vás a opravdu není důležité, s čím si hrajete, pokud to děláte společně!

Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *