Jak jednoduše naučit děti, aby jedly více ovoce?

Nejlepším zdrojem vitamínů a dalších zdraví prospěšných látek je ovoce, nikoli zázračné pilulky, potvrzují poslední výzkumy odborníků na výživu. Navíc u ovoce nehrozí nebezpečí předávkování jako u chemicky vyrobených přípravků.

Pryč je doba, kdy rodiče daly dětem multivitaminovou tabletku, a mohli spát s vědomím, že o zdraví potomků je dobře postaráno. Dnes už se ví, že jednotlivé látky v potravinách mají synergický efekt v našem těle. To znamená, že pro jejich správné působení je potřeba dodávat je v kompletním složení a nikoliv jako izolované jednotky.

Víme, že naše tělo například pro správné využití vápníku potřebuje mimo jiné hořčík a vitamín D. Ovoce a zelenina ale obsahují tisíce dalších látek (ať už s pozitivními nebo negativními účinky), jejichž funkce v organismu ještě ani nebyly popsány.

Chyba není u dětí

Je jednoduché říci „dávejte dětem jíst dostatek ovoce“, horší však je provádět to v praxi. Ne všechny děti jsou zvyklé jíst ovoce, třeba si ho ani nevezmou nebo jej rovnou odmítají. Příčin může být více, například přemíra sladkostí ve stravě nebo nedostatek kvalitního ovoce.

Časem rodiče zjistí, jaké druhy ovoce chutnají dětem více a jaké méně. Nebudou tak zbytečně kupovat plody, které nikdo jíst nebude.

Nicméně pokud některé děti nechtějí jíst ovoce, není to většinou jejich chyba. Problémem bývá často postoj rodičů, kteří sami moc ovoce nejedí a jejich aktivita, co se týče zdravé výživy, začíná a končí prohlášením „sněz také nějaké ovoce, je to zdravé“. To děti příliš nemotivuje, zejména pokud rodiče nejdou příkladem a sami si nedají jablko či banán.

Nejlepší motivací pro děti je, když jim připravíme ovocné pohoštění. Nemusí to ani zabrat moc času – stačí nakrájet banán, jablka, pomeranče nebo jiné ovoce na malé kousky a servírovat.

Buďte kreativní

Zkusit lze třeba ovocný salát z ananasu, hrušek a borůvek a smoothie z melounů a čerstvých nebo mražených jahod.

Pro zpestření lze udělat ovocný salát nebo smoothie. Není nutné míchat dohromady deset druhů ovoce, salát se dá udělat i ze dvou nebo tří ingrediencí. K přípravě chutného a vydatného smoothie postačí třeba jenom banány rozmixované s trochou vody. Důležité je mít na paměti, že ovoce musí být dostatečně zralé, aby bylo sladké a chutné. Banány jsou nejlepší, když mají žlutou barvu a hnědé tečky na slupce.

Pokud mají rodiče čas, mohou být kreativní a z ovoce tvořit. Je to zábavné a děti snahu ocení. Připravit lze ovocný špíz nebo jednohubky, ale také obrázky zvířat, květin a třeba známých postav z pohádek a večerníčků.

Použité zdroje:

Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *