Poporodní deprese a jak pomoci

Narození dítěte je obdobím radosti. Všude zaznívají hlasy štěstí a nadšení, jaké je to úžasné, mít malé dítě. Je to úleva, když se kamarádka, většinou také matka, zeptá, jak se cítíme, jak to zvládáme a zda už máme miminka plné zuby. Velké štěstí provázející narození dítěte je vykoupeno i velkou dávkou stresu, starostí a strachu, únavy a vyčerpání. Narození dítěte je sice nádherná událost, ale zároveň se může stát noční můrou, když propukne nemoc jménem poporodní deprese.
Vidět svou kamarádku trpět poporodní depresí může být dosti frustrující. Připravili jsme několik rad, jak jí můžete pomoct dostat se z poporodní deprese.

Rady

  1. Pohlídejte kamarádce dítě kdykoli budete moct. To jí umožní se dobře vyspat, zacvičit si, udělat si bezkofeinové kafe a přečíst si oblíbený časopis. Tato pomoc přijde vhod zejména maminkám, jejichž děti trápí kojenecké nemoci, například kolika.
  2. Zeptejte se kamarádky „Co bys právě teď potřebovala?“, „Co bys potřebovala ze všeho nejvíce?“ Pokud odpoví „uklidit koupelnu“ – ať je to cokoli – udělejte to pro ni:)
  3. Trošku svou kamarádku rozmazlujte, dejte ji malý dárek, třeba bylinkový čaj nebo koupelovou sůl. Hezkým příkladem může být osvěžující mátový sprej na chodidla. Ten zklidní unavená chodidla a hydratuje je. Pokud si to můžete dovolit, zkuste jí dát skutečný podklad – relaxační den v lázních nebo wellness hotelu, zatímco se postaráte o jejího prcka.
  4. Uvařte jí teplé a výživné jídlo. Unavené maminky často touží po teplém vydatném jídle, ale jeho příprava je pro ně náročná, proto je to skvělá pomoc! Dobrou myšlenkou je dát dohromady partu přátel, kteří se chtějí do pomoci zapojit. V přípravě jídel se můžete střídat a každý týden může vařit jeden z vás. Zjistěte jaká jídla a potraviny má a nemá ráda a zda není na některé potraviny nebo složky alergická. Domluvte se s přáteli na rozvrhu přípravy jídel podle toho, jak to komu bude vyhovovat.

    Poznámka: Pokud trpíte poporodní depresí a taková pomoc vám nebyla nabídnuta, odhodlejte se o ni požádat. Nebuďte příliš stydlivá a nebojte se zeptat, dobrá kamarádka vám ráda pomůže.

Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *