Děložní čípek
V odborné terminologii je děložní čípek označován jako cervix uteri. Představuje zúženou část dělohy válcovitého tvaru. Děložní čípek přirůstá k pochvě a je dlouhý zhruba jeden centimetr. Na jeho vrcholu se otevírá zevní děložní branka a je pokryt poševní sliznicí. Má růžovou barvu.
Návštěva u gynekologa
Začnete-li tušit, že jste nejspíše těhotná, je vhodné navštívit vašeho gynekologa, aby případnou graviditu potvrdil a zkontroloval, zda je vše v pořádku. Lékař může určit těhotenství hned několika způsoby. Těhotenským testem, náběrem krve na hodnoty HCG, ale i zhodnocením vašeho děložního čípku. V graviditě se díky zvýšenému přísunu krve mění jeho barva z růžové na namodralou.
Děložní hrdlo se vyznačuje svojí velkou elasticitou. Před porodem je vnější děložní branka malým otvorem o průměru zhruba 5 milimetrů, avšak díky porodním stahům při porodu se dokáže roztáhnout až na 10 centimetrů.
Při každé další návštěvě prenatální porady bude lékař stav vašeho děložního čípku sledovat. Hodnotí se jeho délka, uzavřenost nebo prostupnost. Takovému měření se říká cervikometrie a provádí se pomocí vaginální sondy ultrazvuku. Gynekolog tak zjistí nejen délku děložního čípku, ale i jeho konzistenci, směřování, prostupnost a rozšiřování jeho dolní části. Hodnocení těchto faktorů prostřednictvím bodů (0 – 2) se sčítá a vznikne tzv. cervix skóre.
Cervix skóre
Naměřené hodnoty gynekolog zaznamenává do vaší anamnézy, některé typy těhotenských průkazek obsahují přímo tabulku cervix skóre.
Každý týden těhotenství se hodnotí jinak, protože se dle délky gravidity mění i kritická hranice, kterou by cervix skóre nemělo překročit. Pokud vám ošetřující lékař po zhodnocení děložního čípku zapíše do těhotenské průkazky 0, znamená to, že ještě není připraven k porodu. Zatímco 10 signalizuje jeho připravenost a dá se v nejbližší době předpokládat, že se vaše miminko brzy narodí.
Hodnoty naměřené v cervix skóre lékař s největší pravděpodobností ještě doplňuje, kontroluje pomocí ultrazvukového vyšetření.
Když se začne děložní čípek otevírat, může to signalizovat předčasný porod. Proto je na místě zavést klidový režim pod dohledem lékařů. Někdy je nutná i hospitalizace na rizikovém oddělení.
Při jeho nedostatečnosti je mnohdy zapotřebí provést menší zákrok v celkové narkóze, tzv. cerkláž. Děložní hrdlo se tak uzavře drobným sešitím a steh se odstraňuje zhruba dva týdny před porodem.
Jestliže se zničehonic ve vaší těhotenské průkazce začne oproti 0 objevovat 1 či 2, nebojte se svého gynekologa zeptat, co se změnilo. Je to mnohem lepší, než se doma trápit nejistotou a obavou, zda je vaše miminko v pořádku nebo mu hrozí nebezpečí.
Jaké jste měla v průběhu vašeho těhotenství hodnoty cervix skóre vy? Vyskytl se nějaký problém, díky němuž jste musela ležet na rizikovém oddělení či podstoupit cerkláž? Podělte se s ostatními maminkami o vaše zkušenosti!