Močový měchýř v těhotenství

V období těhotenství je mnoho žen více náchylnějších k infekcím močových cest. Těmito potížemi trpí zhruba 3 až 4 % žen. Je to dáno tím, že se infekce dostane vzestupnou cestou do ledvin přes močovody.

Průtok moči se zpomaluje, protože rostoucí děloha čím dál více utlačuje močovody, které tlačí také na močových měchýř. Tím dochází při močení k jeho nedostatečnému vyprázdnění. A protože se zpomalí průtok moči, množí se v něm bakterie, které se za normálních okolností odplavují z organismu ven, proto vzniká infekce.

Močový systém je tvořen ledvinami, močovody, močovým měchýřem a močovou trubicí.

Příznaky a léčba

Příznaky infekce močových cest jsou velice nepříjemné a bolestivé. Avšak některé ženy nemusí pociťovat příznaky vůbec, infekce je tak odhalena pomocí vyšetření moči na přítomnost bakterií.

Při zánětu močového měchýře nejspíše často běháte na záchod, cítíte při močení pálení a bolest, bolí vás břicho a mnohdy se objeví v moči i krev.

Infekce ledvin se vyznačuje horečkou, kdy tělesná teplota přesahuje 38°C, třesavkou, bolestmi zad v oblasti beder, nauzeou (pocit na zvracení), zvracením doplněné o příznaky, které jsou shodné se zánětem močového měchýře.

Potíže se mohou objevit náhle takřka z hodiny na hodinu, ale jejich nástup může být naopak velice pozvolný až plíživý.

Jakmile váš ošetřující lékař diagnostikuje infekci močových cest, musí se ihned přeléčit antibiotiky. Samozřejmě zvolí taková, která nemohou vašemu děťátku ublížit. Doporučí vám také zvýšit pitný režim, aby se bakterie z těla dostaly dříve ven. Při této infekci je ideální pít brusinkovou šťávu, protože obsahuje tanin, který má tu „moc“, že zabraňuje zachycování bakterií na stěnách močových cest. Nedoporučuje se konzumovat alkohol, čaj ani káva.

Jestliže se infekce dostane až do ledvin je nutná hospitalizace a žilní podávání antibiotik.

Komplikace

Při infekci močových cest může dojít ke komplikacím, které mohou ohrožovat vaše dítě na životě. Může tak dojít k předčasnému narození dítěte, k jeho nízké porodní hmotnosti či k problémům v jeho vývoji.

Nepodceňujte prevenci infekce močových cest! Je to jednoduché, stačí, abyste dodržovala pravidelný pitný režim a volila spodní prádlo, které je z bavlny (z přírodních materiálů). Odborníci doporučují před i po pohlavním styku se vymočit a provést hygienu v genitální oblasti. Chraňte se prochladnutí a dodržujte správnou životosprávu.

Trpěli jste během těhotenství infekcemi močových cest? Jakým způsobem jste proti nim bojovaly? Jaké příznaky vás nejvíce trápily?

Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *