Porodní plán

V současné době si mohou budoucí maminky kromě porodnice, v které si přejí přivést dítě na svět, také vytvořit vlastní porodní plán. Porodní plán není povinný, záleží individuálně na každé mamince, jak se rozhodne a v případě, že si plán vytvoří, taj je jen a jen na ni, co bude plán obsahovat.

Co to vlastně porodní plán je?
Jedná se o seznam požadavků, které si budoucí maminka sestaví během těhotenství. Tento plán se může kdykoliv změnit, bude záležet na samotném porodu.
Porodní plán umožní lepší kontakt mezi rodičkou a zdravotnickým personálem, který může nastávající mamince vyjít vstříc jejím požadavkům.
Plán není určený pouze pro lékaře, ale také pro porodní asistentku, která se snaží, aby se budoucí maminka cítila v porodnici a během porodu co nejlépe.

Co je důležité u porodního plánu?
Při sepsání je důležité dbát na to, aby byl sepsán správně, a to i v případě, že se vyskytnou během porodu komplikace. PP by měla nastávající maminka sepsat s partnerem nebo porodní asistentkou. Možností, kde a jak sepsat PP také nalezne maminka při návštěvě předporodního kurzu.

Co všechno by měl porodní plán obsahovat a jak by měl vypadat?
Porodní plán by se měl sestavovat kolem 36. týdne těhotenství.
Obsah by neměl být v dlouhých větách, ale naopak by měl být stručný, jasný, přehledný a srozumitelný.

Jaké požadavky může PP obsahovat?

 –    důležité je uvést jméno a příjmení matky, datum narození, obsah požadavků, podpis a datum.

–    Pokud si přejete intimitu a soukromí na porodním sále, tak aby to zdravotnický personál respektoval

–    kromě těchto základních údajů zde může být uvedeno jméno   gynekologa, léky, které rodička užívá, případně uvést léky, na které má alergickou reakci
–    zda si přeje u porodu porodní asistentku, nebo pouze přítomnost lékaře

–    zda mohou být přítomni u porodu studenti zdravotnických škol a medici lékařské fakulty a zda mohou zároveň nahlédnout do   zdravotní dokumentace

–    zda chce nebo naopak nechce otce u porodu, popřípadě jiné osoby

–    zda si přeje klyzma (klystýr) a vyholení hráze

–    zda si přeje používat u porodu různé pomůcky . porodní stoličku, balon, popřípadě relaxační hudbu, masáž bříška, …..

–    zda si může zvolit polohu při porodu – ležící poloha, v polosedě, na všech čtyřech, v sedě, v dřepu, možnost porodu do vody

–    zda si přejete rychlý porod

–    informovat se o tom, jestli si můžete vzít na porodní sál kameru nebo fotoaparát

–    přejete si, radu k správnému dýchání a k plevovým polohám

–    nepřejete si léky – analgetika – tišící bolest, pouze v případě, že o ně požádáte vy sama

–    přejete si, aby vaše dítě hned po porodu bylo přiloženo k vašemu prsu

–    přejete darovat pupečníkovou krev

–    v případě, že se vyskytnou komplikace po porodu u dítěte, chcete být přesně informována o jaké komplikace se jedná a jak závažný je zdravotní stav dítěte

–    pokud bude nutné vyšetřit dítě mimo pokoj, přejete si být stále v jeho přítomnosti

Kdy porodní plán odevzdat?
PP odevzdávejte do porodnice nebo svému gynekologovi, který o vás v průběhu těhotenství pečuje zhruba 2 měsíce před plánovaným porodem.

V případě, že ve vámi vybrané porodnici nebudou chtít vyjít vstříc s porodním plánem, zkuste se obrátit na jiné porodnice.
Je důležité, abyste se cítila nejen dobře při celém průběhu porodu, ale také v porodnici jako takové.  Veškerý zdravotnický personál by se k vám měl choval vlídně a snažit se vám s vašim porodním plánem vyhovět.

Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *