|

Některé doplňky stravy si mohou dopřát i těhotné ženy

Potravní doplňky může užívat i těhotná žena. Musí si však vybírat. Dostatek vitaminů a minerálních látek ale může získat i vyváženou stravou.

Období těhotenství a kojení s sebou přináší zvýšené nároky na některé minerální látky a vitaminy. Celkově je třeba mít takový příjem živin a energie, aby tím byly zajištěny všechny fyziologické a metabolické funkce a udržely se adekvátní zásoby těchto živin v organismu matky.

Pro těhotné ženy platí stejná obecná doporučení jako pro ostatní obyvatelstvo, pouze se mírně navyšují denní dávky některých specifických minerálních látek (vápník, jód, železo) a vitaminů (C, kyselina listová). Hlavní zásadou je konzumace pestré stravy ze všech skupin potravin v přiměřeném množství, čímž se zaručí dostatečný příjem všech potřebných složek.

Pokud těhotná žena nemá vyvážený a pestrý jídelníček již před plánovaným otěhotněním, ale i během celého těhotenství, dodržuje některou z jednostranných nebo alternativních diet, případně je silná kuřačka, je vhodné doplnit chybějící vitaminy a minerály v podobě tzv. prenatálních preparátů.

Při nákupu doplňkové stravy dbejte vždy na to, aby multivitaminový preparát byl přímo určený pro těhotné a kojící ženy.

Prenatální preparáty jsou speciální komplexy látek, jež pozitivně ovlivňují jednak zrající vajíčko, ale později i zdravý vývoj plodu i dítěte v době kojení. Většina prenatálních preparátů je vyváženou kombinací vitaminů, minerálů a stopových prvků, a to v takovém poměru a množství, aby v žádném případě nedošlo k předávkování těhotné nebo kojící ženy. Preparáty jsou specificky dělené pro prekoncepční období (před otěhotněním), pro 1., 2. a 3. trimestr těhotenství.

S užíváním prekoncepčních preparátů je dobré začít 3 měsíce před plánovaným početím. Vajíčko totiž začíná zrát 3 měsíce před tím, než se uvolní z vaječníku a je důležité, aby správné živiny byly přítomny i v této fázi vývoje plodu.

Vhodné prenatální vitaminy dodají ženě, ale i dítěti všechny potřebné živiny. Ostatní multivitaminy, které nejsou určeny speciálně pro těhotné a kojící ženy obsahují většinou nadbytek vitaminu A, jehož potřeba v těhotenství ani během kojení nestoupá, a mohlo by tak dojít k poškození plodu.

Prenatální preparáty je vhodné užívat po jídle, kdy je nejvyšší vstřebávání vitaminů rozpustných v tucích (A, D, E, K) a zároveň je i menší zatížení žaludku.

Které vitaminy a minerály by měly preparáty obsahovat?

  • beta-karoten (provitamin A), z něj tělo vyrobí potřebné množství vitaminu A samo
  • vitaminy řady B (B1, B2, B3, B5, B6, B12, biotin, kyselina listová)
  • vitamin C, D, E, K
  • vápník (vyšší koncentrace)
  • hořčík, zinek, jód, draslík, fosfor, železo, mangan, měď, selen, molybden a chrom

Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *