Když se nedaří otěhotnět: Rady a tipy

Snažíte se o miminko, ale pozitivní těhotenský výsledek těhotenského testu se stále ne a ne objevit? Přestože jen málokterému páru se poštěstí ihned v začátcích snažení, někdy zkrátka musíme přírodě trochu pomoci. Pojďme se společně podívat na praktické rady a tipy, jak podpořit reprodukční zdraví a zvýšit šance na úspěšné otěhotnění. 

Základem je zdravý životní styl

Asi nebude žádným překvapením, že naprostým základem reprodukčního zdraví je především zdravý životní styl, který má zásadní vliv nejen na celkové zdraví, ale také šanci na otěhotnění. Kromě pestrého jídelníčku myslete také na pravidelnou fyzickou aktivitu, která pomůže nejen udržovat optimální váhu, ale také podporuje hormonální rovnováhu a snižuje stres, což jsou klíčové faktory při plánování těhotenství.

Překážkou na cestě k otěhotnění bohužel není pouze nadváha. Zatímco ženy s příliš vysokým BMI trápí převážně vysoká hladina estrogenů, ženám pod optimální váhou hrozí naopak nedostatek estrogenů, či dokonce úplná ztráta menstruačního cyklu a ovulace. 

Podpořte reprodukční zdraví doplňky stravy

Přestože všechny důležité látky, které naše tělo potřebuje pro správné fungování, byste měla přijímat primárně z pestré stravy, reprodukční zdraví lze podpořit také speciálními doplňky stravy. Lékaři obecně doporučují před snahou o otěhotnění zvýšit zejména příjem kyseliny listové, vitamínu D a železa. Zatímco kyselina listová je klíčová pro správný vývoj plodu, železo a další minerály a vitamíny udržují v kondici hormonální a reprodukční systém.  Pokud si nejste jistá, které vitamíny vaše tělo potřebuje, vsadit můžete na speciální multivitamíny pro podporu plodnosti. 

Dáváte přednost přírodní cestě? Reprodukční zdraví můžete podpořit také pitím nejrůznějších čajů a tinktur. Oblíbený je zejména kontryhel či maliník, vyzkoušet však můžete také klasiku v podobě šalvějového či heřmánkového čaje. Přestože od bylinkových čajů nelze čekat zázraky, každý malý krůček pro podporu plodnosti a reprodukčního zdraví se počítá!

Poznejte svůj cyklus

Ačkoliv absence menstruace patří mezi nejzákladnější příznaky těhotenství, zkuste se do této problematiky ponořit trochu hlouběji a porozumějte svému cyklu. Při snaze o otěhotnění totiž není alfou a omegou menstruace, ale ovulace. V současné době existují skutečně rozmanité metody, jak stanovit přesné datum období, kdy může dojít k početí. Zatímco nejsnazší variantou jsou ovulační testy, na škodu není sledování bazální teploty a dalších symptomů ovulace, jako jsou citlivá prsa, bolest v podbřišku či hlenovitý výtok. S určením přesné doby ovulace vám může pomoci také váš gynekolog tzv. folikulometrií, ultrazvukovým vyšetřením, u kterého se zjišťuje počet a velikost folikul. 

Nezapomínejte na pravidelné lékařské prohlídky

Pravidelné návštěvy gynekologa by měly být samozřejmostí i v době, kdy se nesnažíte o miminko; při snažení o otěhotnění jsou však důležitější než kdy jindy.  Pravidelné lékařské prohlídky mohou odhalit možné problémy, jako jsou cysty, polypy, endometrióza nebo strukturální anomálie, které ovlivňují schopnost přirozeně otěhotnět. Časná detekce těchto problémů umožňuje včasnou intervenci.

Gynekolog může rovněž provádět testy na hormony, které jsou klíčové pro reprodukční systém a jejichž nerovnováha může být příčinou problémů s ovulací a menstruačním cyklem, což může ovlivnit schopnost otěhotnět. Kromě toho mohou pravidelné gynekologické prohlídky včas odhalit případné sexuálně přenosné infekce, které mohou mít za následek záněty nebo jizvy, a tedy negativně ovlivnit dělohu nebo vejcovody.

V neposlední řadě vám lékař může poskytnout cenné rady týkající se optimálního času pro pokusy o otěhotnění, optimální hmotnosti a životního stylu, což může pozitivně ovlivnit schopnost otěhotnět.

Zvažte odbornou pomoc

Pokud se nedaří i přes veškerá úsilí otěhotnět, zvažte konzultaci s odborníkem na reprodukční medicínu. Moderní léčebné metody nabízejí různé možnosti, jako je asistovaná reprodukce. Ta dává naději na otěhotnění párům s vážnějšími reprodukčními problémy, ať už na straně ženy, či muže. 

A kdy je vhodná doba k návštěvě odborníka? Pokud patříte spíše k mladším ročníkům, na prohlídku se objednávejte až po zhruba roce neúspěšného snažení. Naopak ženy nad 35 let by se na odborníky měly obrátit už po šesti měsících. V případě, že se neúprosně blíží vaše čtyřicáté narozeniny, za odborníkem se vydejte už po čtvrt roce. 

Nezapomínejte na psychickou pohodu

Asi se shodneme na tom, že neúspěšná snaha o otěhotnění může být emočně a psychicky náročná. Bohužel se tak často dostáváme do začarovaného kruku, kdy nadbytečný stres snižuje šance na otěhotnění, čímž přispívá k dalšímu prohloubení psychické nepohody. V prvé řadě se proto snažte vnímat toto období svého života pozitivně, hledejte podporu od partnera, přátel či dokonce profesionála. Zkrátka a dobře, psychická pohoda má pozitivní vliv na reprodukční zdraví, a měli bychom jí tak věnovat stejnou míru pozornosti, jako fyzickému zdraví. 

Sečteno a podtrženo

Přestože cesta k rodičovství může být složitá, nezoufejte a nevzdávejte závod před cílovou rovinkou. Díky změnám životního stylu, ale také pomocí moderní reprodukční medicíny  můžete mnohonásobně zvýšit své šance na úspěšné otěhotnění. V neposlední řadě nezapomínejte, že problémy s plodností nemusí být vždy na straně ženy, a zdravou životosprávu a případná odborná vyšetření by neměl zanedbávat ani váš partner.

Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *