|

Určení plodných dnů

V dnešní době existuje už řada minipočítačů sloužících ke sledování cyklu a můžete je bez předpisu zakoupit v lékárně. Většinou se používají k zabránění těhotenství. Hodí se i jako pomůcka ke stanovení období, které je pro otěhotnění nejvýhodnější, a proto vás mohou doprovázet i na cestě k vytouženému dítěti.

Co jsou minipočítače? A jak pomůžou s plodností?

Jde o miniaturní počítače, které v zásadě pracují na stejném principu: měří a zaznamenávají jisté procesy probíhající během cyklu ve vašem těle. Na základě zjištěných hodnot potom stanovují, zda právě máte nebo nemáte plodné dny. Výrobci se často snaží vytvořit dojem, že tyto počítače jsou schopny stanovit plodné dny přesněji a spolehlivěji, než jak vám to umožní pečlivé sledování vlastního těla. To ale není pravda – přinejmenším pokud vezmeme v úvahu všechny doposud dostupné přístroje.

Pravda je taková, že minipočítače určené ke sledování cyklu měří některé jevy, které vy sama cítit ani pozorovat nemůžete – např. přítomnost některých hormonů, které vaše tělo vylučuje. Nebo např. obsah oxidu uhličitého ve vzduchu, který vydechujete. A pravda je také to, že většina těchto přístrojů vám ušetří práci. Nemusíte naměřené hodnoty a pozorování ručně zapisovat a potom sama vyhodnocovat. Zda je právě vhodná doba pro početí, si jednoduše přečtete na displeji. Zároveň však používáním takového počítače nemůžete skutečně nahradit vlastní pozorování.

Teplotní minipočítače. Další pomůcka při určení plodnosti

Tyto přístroje stanovují plodné dny na základě různých metod. Výpočty vycházejí z teplot naměřených každý den po probuzení, které jsou zaznamenávány s přesností na jednu desetinu stupně. Při používání teplotního minipočítače není v prvních měsících možné počátek ovulace stanovit zcela spolehlivě. Přístroje porovnávají aktuálně naměřené hodnoty s hodnotami minulých cyklů uživatelky. Na základě těchto propočtů také počítače označují plodné dny, tedy dobu, kdy je pravděpodobnost otěhotnění nejvyšší. Některé z přístrojů dokonce udávají pravděpodobné pohlaví dítěte při početí v daný den cyklu. Takové předpovědi ale skutečně možné nejsou.

Babycomp a Ladycomp – plodnost zjistí a pomůžou

Vybavení a využití

Oba přístroje jsou si dosti podobné a už relativně dlouho dostupné na trhu. V zaobleném krytu je uschován teplotní snímač k měření ranní bazální teploty. Tento snímač je třeba alespoň 60 vteřin podržet v ústech. Přístroj poté zobrazí, jaká je vaše aktuální plodnost.

Způsob fungování a zvláštnosti

Plodné dny jsou na základě zadaných hodnot vypočítávány srovnáním s předchozími cykly. Zčásti je ale plodné období pojímáno velmi velkoryse. Doba měření je krátká, informace jsou dobře čitelné. U modelu Babycomp jsou navíc zabudovány některé přídavné funkce, například budík.

Vhodnost užití při plánování početí

Tyto minipočítače jsou k tomuto účelu dostatečně vybaveny. Ladycomp je určen jako antikoncepční pomůcka, Babycomp jako pomůcka pro početí. V zásadě ale pracují oba stejně. Vedle modelu Ladycomp je odnedávna na trhu také model Pearly, jehož spolehlivost je stejná, ale díky možnosti napájení baterií je jeho využití mobilnější.

Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *