Počáteční příznaky těhotenství

Těhotenství je životní událost (rozdělená do tří trimestrů po 13 týdnech), která pro matku znamená podstatné fyziologické a psychologické úpravy. V každém trimestru dochází k mnoha adaptacím s konečným cílem usnadnit růst plodu.

Nejviditelnější jsou fyzické a fyziologické změny, aby se přizpůsobily rostoucímu plodu a připravily se na rodičovství. Známky a příznaky těhotenství jsou tradičně seskupeny do tří kategorií: předpokládaný, pravděpodobný a pozitivní. Jediné příznaky se 100% přesností jsou pozitivní příznaky, zatímco většina časných příznaků těhotenství patří do předpokládané kategorie.

Časné klinické příznaky těhotenství

Nejzjevnějším časným příznakem těhotenství je zmeškaná menstruace nebo ztráta menstruace. Přestože vynechání menstruace není spolehlivým znakem těhotenství (zvláště pokud má žena nepravidelný menstruační cyklus), je třeba vzít v úvahu těhotenství, pokud je doprovázeno nevolností a zvracením (ranní nevolností), citlivostí prsou, únavou a častým močením .

Výše uvedené časné příznaky však představují předpokládané změny, které nejsou považovány za spolehlivé ukazatele těhotenství, protože kterýkoli z nich může být známkou jiných stavů než těhotenství. Například ztrátu menstruace může způsobit endokrinní dysfunkce, časná menopauza, podvýživa, diabetes mellitus, anémie, běh na dlouhou trať nebo stres.

Dále může být nevolnost a zvracení způsobeno otravou jídlem, gastrointestinálními poruchami, poruchami příjmu potravy nebo akutní infekcí. Citlivost prsou může pramenit z premenstruačních změn, chronické cystické mastitidy nebo používání perorálních kontraceptiv, zatímco únava může být důsledkem stresu, anémie nebo virových infekcí.

Konečně, frekvence močení může mít spoustu jiných příčin než těhotenství, zejména infekci, cystocele, strukturální poruchy, pánevní nádory nebo dokonce emoční napětí. Ačkoli kombinace časných příznaků může naznačovat těhotenství, nejsou spolehlivé při potvrzení tohoto stavu.

To je důvod, proč je použití domácích těhotenských testů (založených na detekci lidského chorionického gonadotropinu v moči) doporučeno jako počáteční krok v případě podezření. Díky moderním klinicky citlivým těhotenským testům v moči lze těhotenství detekovat až čtyři dny před očekávaným obdobím.

Známky příznaků těhotenství – toxémie těhotenství, otoky, emoční nestabilita, žaludeční potíže. 
Autorská práva obrázku: Alla_s / Shutterstock

Sonografické známky raného těhotenství

Některé příznaky raného těhotenství lze pozorovat také pomocí diagnostického ultrazvuku nebo sonografie. Počáteční fáze embrya, také známá jako blastocysta, je implantována přibližně jeden týden po oplodnění a je plně implantována do děložní sliznice přibližně za 9,5 dne. Následné zvětšení časného gestačního vaku je viditelné na ultrazvukovém zobrazení.

Děložní dutina zůstává relativně rovná (nezkreslená), což lze ukázat pomocí ultrasonografie. Výsledkem je pozorování gestačního vaku sousedícího s takovou rovnou děložní dutinou v tlusté děložní výstelce – sonografický znak známý také jako intradicidální znak.

Nejčasnějším důkazem nitroděložního těhotenství je echogenní oblast uvnitř tlusté děložní výstelky, která je pozorována kolem 25 dnů menstruačního cyklu. O dva týdny později lze pozorovat první důkaz přítomnosti embrya po připojení dvou malých bublin – plodového vaku a žloutkového vaku – ke stěně gestačního vaku.

Mezi těmito dvěma bublinami se nachází embryonální disk a celá struktura je známá jako znak dvojité bubliny. Společně s intradikcidním znamením představuje znak dvojitého váčku nejvýznamnější sonografický znak raného těhotenství.

Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *