|

Proč jsou dřevěné hračky nejlepšími hračkami?

Existuje něco jako dokonalá hračka? Pokud ano, mohou se jim nejvíce přiblížit dřevěné hračky. Maria Montessori upřednostňovala „skutečné“ hračky vyrobené z přírodních materiálů, jako je dřevo, protože jsou zdravé, bezpečné a pro děti inspirativní. Jsou také krásné a odolné; některé z nejstarších hraček, které kdy byly objeveny, byly vyrobeny ze dřeva.

Jednoduchá, krásně zpracovaná dřevěná hračka dokáže zaujmout dítě, aniž by ho přemohla a inspirovat jeho fantazii, aniž by ji řídila.

Zde je 8 důvodů, proč si vybrat dřevěné hračky:

Dřevěné hračky pomáhají dětem soustředit se

Výzkum naznačuje, že prostředí pro hraní a učení s přírodními prvky, jako je dřevo, pomáhá dětem soustředit se. Soustředit se a dokonce se uklidnit více než jiné typy prostor. Přesněji řečeno, skutečný dotyk dřeva děti fyzicky uklidňuje, což znamená, že hraní s dřevěnými hračkami může mít neurologický dopad na mozek dítěte.  

Studie z roku 2017 od National Institutes of Health zjistila, že „kontakt se dřevem vyvolává fyziologickou relaxaci“. Ve věku nadměrné stimulace a neustálého zapojení mohou být hračky, které podporují tišší a trvalejší herní prostředí, nesmírně přínosné pro malé děti a jejich kognitivní vývoj.

Více využití = méně hraček

Méně je obvykle více, pokud jde o hračky pro kojence a batolata, které může příliš mnoho možností zahltit. Minimalistické prostory domů a učeben Montessori ukazují tuto filozofii v praxi; mají tendenci představovat užší výběr univerzálních dřevěných hraček .

Studie z roku 2018 poskytla skupině batolat dvě různá herní prostředí, jedno s 16 hračkami a druhé pouze se 4, a zjistila, že „jak bylo měřeno trvalou hrou a různými způsoby hry, batolata měla lepší kvalitu hry ve čtyřech hračkách. Stav ve srovnání se stavem Sixteen Toy.“

Děti si přirozeně vytvářejí užší pouta s hračkami – a jdou se svou hrou hlouběji – když je jich na výběr méně. Otevřený charakter dřevěných hraček umožňuje dětem vytvářet si vlastní způsoby hry a trávit více času s jedinou hračkou. 

Podporují kreativní hru – a učí příčinu a následek

Trh s hračkami je přesycený blikajícími světly, živými barvami, obrazovkami a hlasitými zvuky. Funkce, jako jsou tyto, nabízejí okamžité uspokojení pro malé děti.

Vzhledem k tomu, že dřevěné hračky bývají jednodušší, podporují také kognitivní milníky způsobem, který ty honosné prostě nemohou. Například kolem 9. měsíce začnou děti jasněji chápat příčinu a následek: bouchnutí kvádru o zem způsobí hluk, upuštění ho ztratí z dohledu. Dřevěná hračka, jako je sada bloků nebo jednoduché puzzle, destiluje tento koncept až do jeho podstaty: „když něco dělám, ve výsledku se stane něco jiného.“

Dřevěné hračky také nabízejí krásné, hmatové, otevřené „prázdné plátno“, které může dítě prozkoumat svým vlastním tempem a podle vlastních podmínek. Zvonky a píšťalky navíc, díky kterým mohou být jiné hračky okamžitě přitažlivější, mají tendenci omezovat a usměrňovat, jak si s nimi děti hrají. Kreativní hračky jsou naučné hračky, které podpoří zručnost, paměť a jak už název napovídá kreativitu dítěte.

Jsou tichým úvodem do skutečného světa

Hračky jsou v mnoha ohledech úvodem do toho, jak funguje fyzický svět: jsou mezi prvními předměty, kterých se děti dotýkají, sahají do úst a hrají si s nimi. Jednoduché dřevěné hračky učí tiché, klidné lekce fyziky, příčiny a následku, stálosti objektů, kreativity, řešení problémů a mnoha dalších základních témat.

Ano, odhodlané miminko nebo batole může dělat hluk ze všeho, ale dřevěné hračky jsou obecně tišší a podporují klidnější herní prostředí bez hluku (nemluvě o světlech a pohybu) mnoha plastových hraček.

Dřevěné hračky inspirují

Dřevěné hračky jsou ideální pro vytváření nových světů od nuly. Kostky a další dřevěné hračky lze proměnit v cokoliv, co si dítě přeje. Mohou sledovat vývoj dítěte od jednoduché symbolické hry až po komplexní imaginativní hru. Montessori praktici (stejně jako mnoho dalších pedagogů a pečovatelů) zastávají názor, že jednoduché, přírodní materiály často vedou ke smysluplnějšímu a trvalému zapojení.

Ať už děti staví město, přibližují dřevěné autíčko nebo vyrábějí vláčkodráhu, která se táhne z místnosti do místnosti, mohou použít svou vlastní začínající představivost ke stavění, vymýšlení, kutilství, vymýšlení a tvoření.

Seznamují děti s matematikou a fyzikou

Originální hračka STEM , dřevěné kostky vyžadují zručnost, koordinaci rukou a očí a spoustu přesnosti jemného motoru, aby se daly stohovat a vyvážit. Podporují také důležité dovednosti pro výuku matematiky, jako je porovnávání a rozpoznávání vzorů. 

Protože zde nejsou žádné magnety ani spojovací systémy, které by bloky udržely zamčené, děti se musí soustředit na koordinaci svých rukou a očí, aby postavily a vyvážily různé prvky. Děti se učí rané lekce fyziky, když se věž převrhne po umístění 6. bloku na vrchol nebo když se míč kutálí po rampě.

Trvají

Existuje důvod, proč jsou dřevěné hračky nejčastěji darované, předávané a děděné. Nejsou nezničitelné, ale jsou odolné – pokud se jim věnuje dostatečná péče.

Montessori podporuje malé děti, aby objevovaly hračky a věci na hraní po svém; pro kojence a batolata, které mohou zahrnovat opakované vkládání úst, házení a převalování. To znamená, že bezpečnost je důležitým hlediskem při výběru hraček: které vydrží a zůstanou bezpečné, i když stárnou? Dřevo patří mezi nejbezpečnější materiály, které příroda poskytuje pro kojence a děti. 

Jsou krásné

Estetika může, ale nemusí být na prvním místě seznamu kritérií pro výběr hraček. Na kráse záleží – zvláště při výběru hraček, které vydrží. Dřevěné hračky, nábytek, umění a další předměty bývají vizuálně přitažlivé, ať už jsou malované, namořené nebo ponechány přírodní. Filozofie Montessori klade velký důraz na fyzickou krásu: čisté linie, atraktivní (ale ne přehnaně jasné) barvy a přesný řád. To vše přispívá ke klidnému učebnímu prostředí. Dřevěné hračky se do těchto prostor přirozeně hodí, protože jsou často stohovatelné, snadno se čistí a atraktivní na vystavení.

TIP: Pokud Vám nevyhovují dřevěné hračky, tak se podívejte třeba na plyšový zpívající a tančící kaktus. Tenhle zpívající a hrající kaktus je poslední dobou opravdu hitem.

Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *