| |

Ke kojení patří odříhnutí, buzení i naslouchání miminku

Kojení je právem matky a dítěte a je nejlepší a nejpřirozenější formou výživy novorozence a kojence – toto tvrzení podporují mnohé nevládní organizace. Co vše by se vlastně mělo při kojení zohlednit, aby mělo co největší efekt?

Pro úspěšný rozvoj kojení je důležité časné přiložení dítěte k prsu, ideálně do jedné hodiny po porodu. Časté přikládání stimuluje tvorbu mléka. Důležité je také zvládnutí techniky přikládání tak, aby se dítě mohlo dobře přisát.

Kojení dle potřeby dítěte

Doporučuje se kojit dle potřeby dítěte, což znamená, že si dítě samo určí jak často jej má maminka kojit. Obvykle to bývá šest až desetkrát denně, zpočátku častěji, později se intervaly mezi kojením protahují. V prvních dnech pije dítě menší dávky mléka, proto je potřeba kojit častěji. Pokud je ale dítě spavé a o dávku se samo nepřihlásí, je třeba dítě na kojení i budit.

Dítě si samo určí, jak často má být kojeno.

Zpočátku by interval mezi dvěma dávkami neměl být delší než dvě a půl hodiny. Dávku mléka si dítě také určuje samo a z prsu si vezme tolik mléka, kolik potřebuje. Správně by mělo za 24 hodin vypít okolo 150 mililitrů mléka na kilogram tělesné hmotnosti, což u dítěte vážícího 3,5 kilogramu odpovídá množství asi 530 ml.

Jak poznáme, že tvorba mléka je dostatečná a že nakojené množství mléka miminku stačí? Jednoduše tím, že prospívá. Prospívající dítě průběžně přibývá na váze, po kojení je klidné a spokojené, denně spotřebuje šest a více plen a má žlutohnědou měkkou stolici připomínající míchaná vejce. Přírůstky hmotnosti se pravidelně kontrolují při preventivních prohlídkách v poradně pro kojence. Má-li maminka pochybnosti o prospívání svého dítěte, měla by vždy vyhledat svého praktického dětského lékaře a vše s ním prokonzultovat.

Nedostatečná tvorba mléka

Příčinnou neprospívání může být nedostatečná tvorba mléka. O množství nakojeného mléka si maminka může udělat lepší představu tím, že dítě zváží před kojením a po něm. Rozdíl hmotnosti v gramech přibližně odpovídá nakojené dávce mléka v mililitrech. Pokud jsou nakojené dávky malé a prs je po kojení vyprázdněn, tvorba mléka je nedostatečná pro pokrytí potřeb kojence. V takových případech se přistupuje k dokrmování umělou kojeneckou výživou.

Pro zvýšení tvorby mléka by pak kojící matka měla mít pestrou a vyváženou stravu obsahující dostatek bílkovin, vápníku a vitaminů. Dále by měla dbát na dostatečný příjem tekutin. Nejlépe je pít často po malých doušcích. Vyvarovat by se měla také pití nápojů s obsahem kofeinu a alkoholu.

Při kojení je vhodné prs úplně vyprázdnit. Čím častější a úplnější je vyprázdnění prsu, tím větší množství mléka se tvoří. Pokud po kojení v prsu zůstane ještě nějaké mléko, je nejlépe jej odstříkat. K odstříkávání mamince postačí vlastní ruka nebo může použít odsávačku.

Laktační poradkyně

Při potížích s kojením se maminka může obrátit na laktační poradkyni. Jde o vzdělané zdravotnice specializované na kojení a související problematiku, které dokážou odborně a fundovaně pomoci. Laktační poradkyně naučí maminku správné technice kojení a pomůže jí řešit potíže a komplikace, které se mohou v souvislosti s kojením objevit.

Po krmení odříhnout

Při sání dítě spolyká kromě mléka i určité množství vzduchu, který pak může způsobovat bolestivé nadýmání, takzvané kojenecké koliky. Nejlepší prevencí vzniku takových potíží je nechat dítě po krmení ve svislé poloze odříhnout.

Doplňování tekutin

V prvních šesti měsících není potřeba dítěti dávat kromě mateřského mléka žádné jiné tekutiny, neboť v mateřském mléce je jich dostatek. Doplňování tekutin se s výjimkou situací, kdy má dítě horečku, ani nedoporučuje. Čajem nebo vodou si totiž dítě zaplní žaludek a nemá poté již potřebu dlouho sát z prsu, čímž je připraveno o výživově hodnotné zadní mléko.

Trvání kojení

Výlučné kojení je doporučováno do šestého měsíce věku. Po šestém měsíci se začíná se zaváděním příkrmů, což však samozřejmě nevylučuje kojení. Mezi čtvrtým a šestým měsícem by měl být do stravy zaváděn lepek. Doporučuje se kojit co nejdéle je to možné, avšak celková délka kojení je značně individuální a záleží na řadě okolností.

Podpora a ochrana kojení

Kojení je nejlepším způsobem výživy novorozenců a kojenců, je právem matky a dítěte a mělo by být podporováno a chráněno. Tuto iniciativu podporuje Světová zdravotnická organizace (WHO), UNICEF a řada nevládních organizací. UNICEF inicioval program pro podporu a ochranu kojení Baby Friendly Hospital, ke kterému se již před lety připojila i Česká republika a realizuje tento program v českých porodnicích. V České republice dále působí Laktační liga, na jejíchž webových stránkách www.kojeni.cz je možné získat řadu zajímavých informací, rad a pomůcek nejen o kojení.

Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *