| |

Příprava na kojení

Předem si zajistěte kvalitní poradenství o kojení

Člověk by očekával, že tam, kde děti denně přicházejí na svět, je všechno zařízené k optimální podpoře kojení už od samého začátku. V porodnicích však tomu ještě příliš často stojí v cestě provozní podmínky. Porodnice jsou totiž pod ekonomickým tlakem. Péče vyžadující mnoho času je nehospodárná, proto má personál často svázané ruce. Rychlejší je dát novorozenci lahvičku, než matku trpělivě vést při kojení. K tomu se druží rutinní lékařská opatření, která dobrému začátku kojení často kladou překážky. Přestože je prokázáno, že nejčastější příčiny předčasného odstavení – bolestivé bradavky a nedostatek mléka, mnohdy tkví v porodnicích, mylné tradice se tam stále tvrdošíjně udržují. Ale i kdyby se vám nepodařilo kvůli určitým pochybením v porodnici postarat se o nestresovaný začátek kojení, nic není ztraceno – vše se dá spravit, jakmile se vrátíte domů.

Najděte si „svoji” laktační skupinu

Zjistěte si, kde se ve vašem nejbližším okolí taková skupina schází a navštivte ji ještě před porodem. Mnoho laktačních poradkyň z Laktační ligy (www.laktacniliga.cz a www.kojeni.cz) zve do laktačních skupin v měsíčních intervalech, má smysl se tam jednou už během těhotenství podívat. Při té příležitosti se domluvte s laktační poradkyní, že jí po porodu budete moci zavolat, pokud byste s kojením potřebovala poradit. Pokud v dosažitelné blízkosti vašeho bydliště žádná laktační skupina není, bude pro vás laktační kontakt důležitý.

Iniciativa „Porodnice podporující kojení” (Baby Friendly Hospital)

Protože porodnice hraje klíčovou úlohu v úsilí, aby období kojení bylo úspěšné a dostatečně dlouhé, stanovila Světová zdravotnická organizace (WHO) a UNICEF výše zmíněných „Deset kroků k úspěšnému kojení”, které mají sloužit jako směrnice pro porodnice. Každá porodnice, která je splní a nepropaguje umělou kojeneckou výživu, obdrží plaketu WHO a UNICEF „Porodnice podporující kojení” (Baby Friendly Hospital, BFH). V roce 2004 mělo toto osvědčení zhruba 15 000 porodnic na celém světě. V České republice bylo klasifikováno jako Porodnice podporující kojení celkem 56 porodnic. Nebojte se problémy s kojením řešit. Existuje spousta podpůrných skupin a návodů jak na to.

Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *