Záchvatům hladu zabrání svačinky
Zdravá svačina, zejména v jídelníčku našich dětí. To jsou dvě slova, která mohou zásadně změnit kvalitu jejich života – současného i budoucího. A to zcela bez nadsázky.
Dejte jim jídlo, než dostanou hlad
Záchvaty hladu jsou nejčastěji způsobeny velkými časovými prodlevami mezi jednotlivými jídly. To vede k energetické nedostatečnosti a nutkavé potřebě doplnění energie z jakéhokoli dostupného zdroje. Nesvačit je proto velký zlozvyk dnešní doby. Bez průběžných svačinek jsou totiž naše děti zpravidla příliš vyhládlé (ostatně stejně tomu je i u dospělých), a tak se následně přejedí. Rada je zde proto jediná: dejte jim jídlo dříve, než dostanou příliš velký hlad.
Jednotlivá jídla na celý den je dobré každý večer naplánovat a pak je dodržet. K novému svačinovému systému se mohou přidat i rodiče.
Odborníci se shodují, že stejně důležité je sledovat u dětí příjem tekutin, což dospělí často podceňují. Zde může posloužit dobrý tip: Vybavte své děti klidně i do školy či na trénink jogurtovými koktejly – jsou zdravé, chutné a u dětí navíc zpravidla oblíbené.
Svačina není jednochodová záležitost
Důležité je, aby dítě nevyhladovělo. Připravte mu svačinu rozdělenou do menších částí. Není pouze velká přestávka. I menší pauza poslouží jako prostor pro konzumaci půlky banánu, jablka nebo mrkve. Volba množství je samozřejmě závislá na denním režimu, tělesné konstituci a konkrétních aktivitách v průběhu dané doby. Den, kdy má potomek odpoledne trénink, je třeba odlišit od dne s krátkým rozvrhem. Zajímejte se a nebuďte lhostejní.
Vzhled jídla hraje zásadní roli v tom, jak často po něm děti sáhnou a zda se na něj budou těšit.
Zní to možná divně, ale právě „snadné použití“ je jedním z důležitých faktorů, které dítě hodnotí při výběru jídla. Jednotlivé potraviny (nejrůznější ovoce, zeleninu, kvalitní pečivo, pomazánky) proto krájejte na malé kousky, aranžujte – použít lze třeba populární tvarová vykrajovátka. Vzhled hraje (nejen u dětí) zásadní roli v tom, jak často po jídle sáhnou a zda se na něj budou těšit.
Jak potom může takový „svačidelníček“ pro jeden den vypadat? Dopoledne kus ovoce a celozrnný rohlík s máslem a šunkou či sýrem. Odpoledne zeleninu dle preferencí dítěte a jogurt nebo jiný mléčný výrobek. Vše rozdělte do většího množství malých a snadno konzumovatelných porcí. Jako rezervu použijte jablko. Jako poslední záchrana pro každý den poslouží známá poučka: „Dvě jablka denně jsou zdravým minimem a vitamínovým optimem.“
Obecně můžeme doporučit doma připravené celozrnné bagety, sandwiche nebo tortily plněné šunkou, sýrem doplněné o zeleninu.
Co se týká automatů ve školách, od 1. září tohoto roku platí novela pro distributory potravinových automatů ve školách, které potraviny do automatů patří a které ne. Rozdělení potravin a na zdravé a nezdravé je však stále přemětem diskuse.