Výživa mladých sportovců – základy vhodného výběru potravin
Jídelníček s dostatkem energie pro vašeho sportovce není žádným zaříkávadlem. Lze jej sestavit poměrně snadno i v „amatérských“ podmínkách bez nadstandardní časové a finanční investice. Je však třeba zapojit mozek. Přemýšlet při nákupu i přípravě. Ale nebojte, bolet to nebude. Pokud máte aspoň základní povědomí o správné životosprávě, budete svému aktivnímu potomkovi schopni připravit jídla vyvážená, zdravá a také chutná.
Nebojte se tvorby jídelníčku
Buďte stále ve střehu. Jedním z nejzákeřnějších nepřátel je stereotyp. Málokdy si ho totiž všimnete. Přestože se snažíte svému dítěti servírovat zdravé potraviny, ohlédněte se zpět. Nejí každé ráno stejné vločky s medem z jedné XXL krabice? Zdánlivě i jeden druh potravin je třeba střídat. Pořiďte menší balení, nebo načněte více větších. Nebojte se plýtvání, doba spotřeby je v těchto případech dostatečná. Prvním pravidlem je tedy pestrost. Díky střídání druhů minimálně tří z pěti potravinových skupin v každém jídle dostanete do organizmu potomka podstatně více živin, vitaminů a minerálních látek. A o to přeci běží.
Pestrá a nutričně bohatá strava nejen pro sportovce je založena na pěti základních potravinových skupinách. Na ovoci, zelenině, obilovinách, mléčných výrobcích, masu a dalších zdrojích bílkovin.
Konzumace potravin v přirozeném stavu nebo s minimální úpravou jsou dalším významným aspektem. Takovýmto přístupem zachováte větší míru živin a zdraví prospěšných látek. Potlačíte naopak příjem nasycených tuků a dalších nežádoucích složek. Čerstvé pomeranče místo džusů, pečené brambory a ne hranolky. To je cesta. Odměnou vám bude kromě zdraví i ušetřený čas při přípravě pokrmů.
Střídejte při každém jídle potraviny aspoň ze tří potravinových skupin, servírujte dětem potraviny pokud možno v přirozeném stavu a při volbě množství buďte střídmí.
Střídmé stravování nespočívá v bezhlavém odpírání určitých druhů jídel, ale ve zdravém přístupu při jejich volbě a množství. Neodpírejte jim i chutné nezdravé potraviny. Smažené kuře s hranolky ve fast foodu vykompenzujte grilovanou rybou s brokolicí k večeři. Místo přísného oddělování zdravých a nezdravých pokrmů se snažte sledovat jejich množství. Udržte poměr nutričně chudé potravy na úrovni do deseti procent denně. Zbylých 90 procent musejí být potraviny zdraví prospěšné. Klíčem je vyváženost a pestrost.
Pestrý recept
Naučte se dítěti sestavit jídelníček tak, aby strava poskytla dostatek energie, byla zdravá, podporovala sportovní výkony a udržela tělesnou hmotnost. Žádoucí je jednoznačně pestrost. Opakovaná konzumace stejného jídla nevede k odpovídající výživě a v některých případech může končit i chronickou únavou. Ano, je to náročnější. Musíte při nakupování a tvorbě jídelníčku přemýšlet.