Předporodní masáž hráze a epiziotomie
Masáž hráze je důležitou součástí přípravy na porod. Za hráz je považována oblast mezi pochvou a konečníkem. Pokud ji budete masírovat, stane se pružnější a tím může porod do určité míry usnadnit – dostatečně se rozvine.
Sníží se tak riziko nutnosti provedení nástřihu hráze při samotném porodu. Ten se provádí v případě, kdy hrozí ruptura (natržení) pochvy nebo je zapotřebí její vchod zvětšit pro průchod hlavičky dítěte.
Masáž hráze
Odborníci doporučují provádět masáž hráze zhruba 4 až 6 týdnů před termínem porodu. Tato činnost se může zdát některým ženám až nepřijatelná, jiné ji s radostí zapojí do sexuálního života s partnerem. Vše je o přístupu a pohledu na věc.
Kontraindikací masáže hráze je výskyt výtoku, vaginálního problému či herpesu. Proto je při těchto potížích dobré navštívit vašeho ošetřujícího lékaře, který určí správnou léčbu. Po jejím skončením se můžete opět k masáží hráze vrátit.
Je třeba si však uvědomit, že tím, že si budete v průběhu těhotenství masírovat hráz, nevzniká 100% jistota vyloučení provedení jejího nástřihu (epiziotomie). Přírodě lze napomoci, nikoliv přikázat. Až porodní asistentka či lékař v závěrečné fázi porodu zhodnotí, zda je zapotřebí či ne. Záleží na mnoha faktorech, například na váhovém odhadu vašeho děťátka či pevnosti porodních cest.
Jak hráz masírovat?
Tak za prvé dbejte samozřejmě na dostatečnou hygienu rukou. Zkontrolujte si pokožku prstů, zda není příliš hrubá nebo zda nemáte zatržený nehet, mohly byste si tak způsobit nepříjemné ranky.
Vhodná poloha je vpolosedě s nohama pokrčenýma a odtaženýma mírně od sebe. Prsty si zvlhčete malým množstvím gelem rozpustného ve vodě nebo olejem (nejvhodnější je slunečnicový nebo zeleninový).
Opatrně do oblasti hráze vmasírujte tolik oleje nebo gelu, aby po tkáni lehce vaše prsty klouzaly. K masáži využijte nejdříve ukazováček, poté přidejte prostředníček. Vnikněte prsty do pochvy až po druhý kloub. Začněte pomalu přejíždět od jedné strany ke druhé a vždy, když jste dole – na dně, stlačte stěnu pochvy směrem dopředu a dolů. Toto provádějte po dobu 3 minut, postupně se uvolní poševní tkáň, svalů i kůže hráze.
Masáž ukončete mnutím kůže na hrázi mezi palcem a ukazovákem – palec je venku a ukazovák uvnitř pochvy. Měla trvat zhruba jednu minutu. Nenechte se odradit pevností kůže, postupem času povolí a stane se jemnou a pružnou.
Celková délka masáže hráze by neměla překročit 5 minut.
Epiziotomie
Mnohdy se lékaři ubírají k „rutinním“ epiziotomiím. Avšak někdy je tento chirurgický zákrok nezbytný. Především pokud se dítě musí kvůli potížím s dýcháním rychle porodit, je-li plod nezralý, chce-li lékař ulehčit porodu koncem pánevním či při velmi úzkém poševním otvoru.
Jinak hrozí k natrhnutí tkáně okolo poševního otvoru. Někdy může být trhlinka menší než samotný nástřih hráze, avšak existuje riziko natrhnutí tkáně kolem močové trubice nebo konečníku, což je velmi náročné na ošetření.
Poranění hráze odborníci dělí dle její hloubky do 4 stupňů:
Ruptura 1 stupně – postihuje kůži a pojivovou tkáň
Ruptura 2. stupně – zasahuje až k hlouběji ležící svalovou hmotu hráze
Ruptura 3. stupně – dosahuje až k análnímu svěrači
Ruptura 4. stupně – nejtěžší poranění, protože prochází napříč análním svěračem.
Správně provedený nástřih hráze je klasifikován jako ruptura 2. stupně.
Jak poznat, zda vámi vybraná porodnice provádí „rutinně“ nástřih hráze? 100% jistotu nebudete mít nikdy, ale podle určitých informací se dá alespoň trošku odhadnout jejich postoj k epiziotomiím. Zajímejte se o to, jaké procento nástřihů hráze se v dané porodnici vykonává. Zeptejte se přímo na porodním sále lékaře, porodní asistentky, v jakém případě se nástřih stává nevyhnutelným.