Porod a bolest

Na téma bolest u porodu toho bylo napsáno již mnoho. Ženy se v názoru na její tlumení při příchodu potomka na svět rozcházejí. Ráda bych svým článkem přispěla dalším pohledem na věc a rozšířila ho tak o další teorii, jestli má bolest u porodu své místo či ne.
Ženy si u porodu od bolesti pomáhaly už odjakživa. Používaly k tomu nejrůznější tišící prostředky – magie, rituály, éter, chloroform…

Někteří odborníci tvrdí, že porodní bolest je snad jedinou bolestí, která nevzniká z důvodu nemoci, proto nemá hlubší smysl.


Porod je vždy velmi individuální

Jsou ženy, o kterých lze s trochou nadsázky říci, že porodily ani neví, jak a jsou takové, které si porod opravdu „vychutnaly” se vším všudy. Ty, co nezažily velkou bolest, jsou ani ne tři procenta.

Ženy se dělí do dvou skupin. Na ty, jež mají problematiku těhotenství a porodu nastudovanou z knih, internetu, předporodního kurzu a jsou rozhodnuté přivést své dítě výhradně přirozenou metodou. A těhulky vyžadující na zdravotnickém personálu epidurál, protože si myslí, že porodí zcela bezbolestně.

Jak se k těmto teoriím a přesvědčením ženy postaví správný porodník? Nejdůležitější je ženě vysvětlit všechna pro a proti jejího rozhodnutí. Upozorní ji, že pokud nezvládne fyzicky nebo duševní porodní stres, může se rozhodnout pro určitou tišící metodu nebo prostředek. Je dobré si uvědomit že, žena je ta, která se musí rozhodnout.

Bolest a její negativní „účinky”

Věděli jste, že bolest může samotný porod i zastavit? Dokonce může negativně ovlivnit zdraví matky a dítěte.
Podle odborníků mimořádná intenzivní porodní bolest může přerůst přes svoji hranici. Přirozený stres se pak změní v distres, to znamená v patologickou stresovou reakci těla. Organismus ženy tak začne vyplavovat hormony, které by vyplavovány být neměly. To má za následek zastavení porodu, totální vyčerpání rodičky a mnohdy musí být porod ukončen císařským řezem.

Odborníci by při porodu dokázali bolest tak utlumit, že by jí rodička vůbec necítila. Ale neudělají to, protože by to mohlo mít za následek, že žena přestane úplně spolupracovat především v druhé době porodní. Ta je nejdůležitější, protože se musí používat bránice, břišní lis. V závěru by úplné utlumení jistě vedlo ke zvýšenému počtu porodů provedených pomocí kleští.

Jaký je váš názor na tlumení bolesti při porodu? Jaké tišící prostředky vám byly aplikovány během vašeho porodu? Podělte se ostatními o vaše zkušenosti…

Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *