Po porodu veseleji?
Postnatální neboli poporodní deprese, která po porodu sužuje každou sedmou až desátou ženu, se pravděpodobně dá předpovědět již několik měsíců dopředu.
U stovky těhotných žen dokázali američtí lékaři s 75% úspěšností předpovědět na základě hladiny hormonu pCHR změřené ve 25. týdnu těhotenství, která z nich bude po porodu trpět postnatální depresí. Uvádí to studie publikovaná v odborném časopise Archives of General Psychiatry.
Množství tohoto hormonu se totiž v těhotenství zvyšuje, protože tělo se tak přirozeně brání stresu. Po porodu však jeho hladina dramaticky klesá. Vědci konstatovali, že u žen, které maji vysoký obsah pCHR v těhotenství, má pokles dramatičtější průběh.
Postnatální deprese většinou začíná čtyři až šest týdnů po porodu. Doposud se mělo za to, že jejími faktory jsou mimo jiné rodinná anamnéza s obecným sklonem k depresi, stres, nedostatek sociální a emocionální podpory, případně fakt, že těhotenství nebylo plánované. Příznaky této nemoci mohou vést od pocitů nejistoty či přehnané pečlivosti až po těžké odchylky v chování, kdy matky mohou mít dokonce tendenci své novorozeně zabít.
Je-li postnatální deprese diagnostikována včas, daří se ji podle lékařů relativně úspěšně léčit. Problém však bývá v tom, že žena a její okolí příznaky deprese podcení a pomoc lékařů nevyhledá. „Pokud se nám podaří výsledky zopakovat, bylo by záhodno zahrnout vyšetření hladiny hormonu pCHR jako rutinní součást prenatálních vyšetření,” míní Ilona Yim z kalifornské univerzity, jedna z autorek studie.