Jak ostříhat vlasy

Jak ostříhat dítě: Praktické tipy a triky

Ostříhat dítě doma může být výzva, zvláště pokud se do kadeřnictví nedostaneme.

Nejdůležitější je zachovat klid a připravit dítě na to, co se bude dít. U malých dětí to může znamenat hravou formou představit strojek, nechat je, aby si ho osahali a zvykly si na jeho zvuk.

Pokud je dítě nervózní a ve stresu, zkuste ho zabavit hravou činností nebo oblíbenou pohádkou. Při stříhání je praktické a také nejvhodnější začít s delším nástavcem na strojku, který umožní snadnější opravy v případě, že se zpočátku nezadaří. Nůžkami můžeme detaily snadno upravit a výsledný účes doladit podle potřeby.

Mým cílem je, aby se dítě cítilo pohodlně a abych minimalizovala stres během tohoto procesu. Správná příprava a trpělivost jsou klíčem k úspěšnému domácímu stříhání vlasů.

Příprava před stříháním

Skvělá příprava na stříhání vlasů dětí zahrnuje výběr vhodných nástrojů, zajištění prostorového komfortu a klidnou komunikaci s dítětem. S tímto postupem může být celý proces méně stresující pro vás i vaše dítě.

Výběr správných nástrojů

Při stříhání dětských vlasů je klíčové mít po ruce správné vybavení. 

Kvalitní kadeřnické nůžky, které jsou ostré a přesné, usnadňují práci a zajišťují rovnoměrné střihy bez tahání vlasů.

Hřeben s jemnými zuby je skvělým pomocníkem pro rozčesávání vlasů před stříháním i během něj, což zajišťuje, že vlasy jsou připravené na přesný střih. 

Nepoužívám obyčejné domácí nůžky, protože mohou vlasy trhat a způsobit nerovné okraje.

Praktickým pomocníkem je i rozprašovač s vodou, která udržuje vlasy lehce vlhké a usnadňuje tak stříhání.

Nezapomeňte na plášť nebo ručník, který chrání oblečení dítěte i vaše před ustřiženými vlasy.

Nastavení prostoru

Pro klidný průběh stříhání je zásadní uspořádání prostoru. Vyberu místo s dostatkem přirozeného světla, kde se snadno udržuje pořádek.

Ke stříhání je potřeba stabilní stolička, na které může dítě pohodlně sedět.

Místnost by měla být klidná a bez rušivých zvuků, abych udržela dítě klidné a v pohodě.

Na podlahu mohu dát staré prostěradlo nebo noviny, aby bylo snadné uklidit vlasy.

Také zkontroluji, že všechny nástroje jsou na dosah, abych nemusela odcházet a přerušovat tento proces stříhání.

Zklidnění dítěte a komunikace

Důležité je zajistit, aby se dítě cítilo bezpečně a klidně. Před samotným stříháním si s ním o všem promluvím a vysvětlím, co se bude dít.

Mohu mu ukázat nůžky, aby se necítilo ohrožené. Nabídnu dítěti malou hračku nebo mu pustím jeho oblíbenou písničku, aby bylo rozptýlené.

Po celou dobu s ním mluvím klidně a povzbudivě, protože jeho klid je klíčem k úspěšnému stříhání.

Techniky stříhání vlasů

Stříhání dítěte vyžaduje pečlivost a správné techniky. Zaměřím se na základní kroky, stříhání ofiny a prořezávání pro nejlepší výsledky.

Základní kroky stříhání

Než začnu, připravím si nezbytné nástroje: kadeřnické nůžky, hřeben a rozprašovač s vodou.

Vlasy nejprve navlhčím, což mi umožní přesnější střih. Rozdělím vlasy do jednotlivých sekcí, aby se lépe zpracovali.

Používám techniku „nůžky přes prsty“. Vytáhnu pramen vlasů mezi prsty na požadovanou délku a zkrátím.

Dodržuji rovnoměrnost a opatrnost, hlavně když jde o blonďaté vlasy, na kterých může být každý chybný střih viditelnější.

Stříhání ofiny

Stříhání ofiny začínám tak, že vlasy rozdělím na trojúhelníkovou sekci. Ofinu nejprve navlhčím, aby se při střihu lépe kontrolovala její délka a tvar.

Nestříhám vlasy příliš nízko, protože mokré vlasy po uschnutí „vyskočí“ a jsou kratší. Postupně zkrácuji, abych dosáhla požadované délky.

Při práci používám techniku „ševcovský střih“, což znamená, že se držím přímé linie bez nerovností. Nezapomínám pravidelně kontrolovat délku a symetrii ve zrcadle.

Prořezávání a tvarování

Když se chci zaměřit na prořezávání a tvarování, používám prořezávací neboli efilační nůžky. Ty pomáhají ztenčit husté vlasy a zajistit hladký přechod.

Tato technika je užitečná zejména pro vytváření objemu a pohybu ve vlasech.

Vlasy rozdělím do sekcí a pracuji od spodních pramenů nahoru. Pomocí jemných střihů odstraním přebytečnou hustotu a dosáhnu přirozenějšího vzhledu.

Prořezávám hlavně konečky, abych zabránila ztrátě tvaru. Celý proces pečlivě sleduji, abych dosáhla rovnoměrného a harmonického výsledku.

Jak stříhat děti doma

Dokončovací práce a úklid

Zaměřuji se na vyčesání ostříhaných vlasů a úpravu neúpravených pramínků, což je důležitou součástí procesu.

Vyčesání ostříhaných vlasů

Nejdřív je potřeba všechny volné vlasy pečlivě pročesat. Používám jemný hřeben, který je k dětským vlasům šetrný. Začínám od krku a postupně se přesouvám nahoru, abych nezapomněla na žádný pramínek. 

Jemnost je klíčová – dítě by se mělo cítit pohodlně a uvolněně. Je dobré mít po ruce i vlhký ručník, kterým jemně otírám ramena a krk, aby na nich nezůstaly žádné vlasy. 

Pokud to jde, můžete také použít fén s chladným vzduchem, který odfoukne zbytky vlasů. 

Díky tomu se vyhnete tomu, aby vlasy dráždily dětskou pokožku, a zajistíte, že se bude cítit čistě a pohodlně.

Oprava neupravených pramínků

Následně se věnuji úpravě pramínků, které jsou delší nebo nerovnoměrně ostříhané. Zaměřuji se na detaily a používám malé nůžky se zaoblenými špičkami, aby bylo stříhání bezpečné. 

Sleduji, jak vlasy přirozeně padají, což mi pomáhá přesně určit, kde je potřeba je ještě prameny vlasů doladit. Stříhám jen malé části, abych minimalizovala riziko chyb. 

Používám sponky nebo klipy, abych oddělila konkrétní části vlasů, a tím získala lepší kontrolu při stříhání. 

Na závěr zkontroluji, zda má účes požadovanou délku a tvar, a tím dokončuji úpravu dětských vlasů.

Péče o vlasy po stříhání

Po ostříhání dětských vlásků je důležité zaměřit se na péči, která je udrží zdravé a hebké. Jemné dětské vlasy mohou být náchylné na poškození. Používám lehký dětský šampon bez agresivních chemikálií.

Myji vlásky jemně, aby se nevysušovaly. Ráda používám jemný kondicionér nebo leave-in sprej, který pomáhá s rozčesáváním. Obzvlášť pokud jsou vlasy kudrnaté nebo dlouhé.

Sušení vlásků je další důležitý krok. Vždy používám ručník jemný na dotek a vlásky jemně osuším, nikdy je agresivně nedřu!

Pokud je potřeba, používám fén na nízký výkon a zachovávám dostatečnou vzdálenost od hlavy.

Jemný kartáč na vlasy je také klíčový. Volím kartáče s širokými zuby, abych zamezila tahání. Kartáčuji jemně a trpělivě, abych nepoškodila vlasy. Pravidelné česání pomáhá udržet vlasy hebké a bez zacuchání.

Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *