Porodím bez problémů?

Mezi širokou veřejností se traduje, že pokud má na první pohled žena širší pánev, lépe se jí rodí. Naopak žena úzká v bocích může mít při porodu komplikace. Ale tato tvrzení jsou mylná, neboť k posouzení bezproblémového porodu jsou zapotřebí vnitřní rozměry pánve.

Mluvíme-li o vnitřních rozměrech pánve, máme na mysli pánevní dno, které je tvořeno vazivem a svaly. A jeho úkol je jednoduchý – drží všechny orgány v břiše, gynekologické orgány, močový měchýř a trubici na správném místě. Rozlišují se roviny, a to pánevní vchod, úžina, šíře a východ.

Porodní cesty se rozdělují na tvrdé a měkké. Tvrdé cesty tvoří kostěná pánev, jež je tvořená pravou a levou kostí pánevní, které jsou spojené kostí křížovou a kostrčí vzadu. Vpředu jsou spojené sponou stydkou. Ta se v druhé polovině těhotenství následkem hormonálních vlivů vodnatě zduří a je roztažitelná. Tím se při porodu mohou pánevní cesty rozšířit. Každá kost pánevní vzniká srůstem tří kostí – kostí kyčelní, sedací a stydké. Všechny tři kosti se navzájem spojují uprostřed pánevní kosti a společně tak vytváří kloubní jamku kyčelního kloubu.

Mezi měkké porodní cesty se řadí svaly pánevního dna. Děloha se skládá z hrdla a těla. V těle se vyvíjí a roste vaše miminko a hrdlo děložní má za úkol „dělohu uzavřít“, než nastane čas porodu. Měkkou horní část dělohy tvoří hrdlo děložní, pochva a zevní rodidla.

Vnitřní i vnější rozměry pánve jsou dány geneticky, proto je nemůžete ničím ovlivnit.

4 skupiny ženské postavy

  1. Odborníci rozdělují ženskou postavu do čtyř skupin. Tzv. kytara, kdy má žena štíhlý trup, ale silnější zadeček je „nejideálnějším“ typem plodnosti.
  2. Vysportovaná postava je sice ideálem všech žen, ale neplatí to o názoru porodníků. Neboť přílišně vypracované svaly pánevního dna mohou vést k delšímu porodu, protože se pomaleji otevírají měkké cesty porodní.
  3. Bez problémů většinou rodí ženy, které mají kostnatou postavu, vysoký štíhlý pas a nízko posazený středně velký zadeček.
  4. Ženy chlapecké postavy většinou nemají problém s porodem, pokud zrovna nečekají miminko s vyšší porodní váhou. Pak mohou nastat komplikace.

Potíže

Výrok, že ženy mající úzkou pánev „trpí“ při porodu více, než ženy se širší pánví, není pravdivý. Bolest vnímají ženy stejně. Ani nemusejí vždy porodit dítě císařským řezem. Vše závisí na hmotnosti a rozměrech děťátka. Zde záleží na posouzení situace porodníkem.

Vnitřní i vnější rozměry pánve jsou dány geneticky, proto je nemůžete ničím ovlivnit.

Deformace pánve jsou však závažným problémem. V dnešní době se s nimi odborníci setkávají především u žen s těžkou mentální anorexií. Dříve za ně mohla podvýživa a nedostatek vitaminů a bílkovin.

Při dopravních nehodách také dochází k různým deformitám pánve v důsledku zlomenin, což většinou vede k indikaci porodu císařským řezem.

Nemusíte mít však strach, že případné problémy a komplikace odhalí lékař až při samotném porodu. Jestliže pravidelně docházíte do poradny, lékař provede potřebná vyšetření a měření, která odhalí příliš úzkou pánev. Zjištění zanese do vaší těhotenské průkazky. Na příjmu v porodnici jsou znova zopakována, aby byla jistota, že nenastanou komplikace.

Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *