Umí váš pes třídit odpad? Pokud nemá speciální výcvik, je to na vás
Věděli jste, že existují speciální tréninkové programy pro psy, ve kterých se učí sbírat a třídit odpadky? Jejich jedinečných schopností se pak využívá při úklidu veřejných prostranství. Pokud je tohle jedna z mála schopností, kterou váš čtyřnohý miláček ještě neumí, musíte se role třídiče odpadu ujmout vy. Protože při péči o něj produkujeme poměrně dost různých obalových odpadů.
Jestliže se řadíte mezi šťastné majitele psa – kterých mimochodem jen u nás žijí více než dva miliony – pak jistě dobře víte, že kromě úklidu jeho exkrementů je s krmením psa a péčí o něj spojena řada produktů, po kterých zbývá odpad, nebo se odpadem samy časem stanou. A rozhodně není pochyb o tom, že se nejedná zrovna o zanedbatelné množství. Proto byste jako správní páníčci měli být zodpovědní nejen vůči svému psovi, ale i životnímu prostředí. A s tím souvisí i třídění odpadu, většinou obalových, kterých při soužití se psem, ale i s jiným domácím mazlíčkem, vzniká poměrně velké množství.
Na výkaly s lopatičkou, hlavně ne do kompostu
Ať už máte malého psíka, či statného psa, který váží desítky kil, dobře víte, že jednou až dvakrát denně musí vykonat svou potřebu. Ať už na veřejných prostranstvích, nebo na vaší zahradě – výkaly je třeba sbírat. Poslouží vám k tomu nejrůznější speciální sáčky na psí exkrementy (často vyrobené z rozložitelných materiálů), ale i použité sáčky například od pečiva, které byste jinak vyhodili. Důležité ale je pamatovat na to, že ať použijete jakýkoli sáček, byť třeba papírový s trhací lopatičkou, rozhodně pak spolu s výkaly nepatří do bioodpadu, ale vždy do směsného odpadu.
Stejně tak exkrementy na zahradě rozhodně nenechávejte ležet na trávníku, jelikož by ho poničily, ani je nevyhazujte na kompost. Vzhledem k tomu, že pes konzumuje z velké části maso, existuje zvýšené riziko přenosu bakterií, parazitů či dalších patogenů (vč. salmonely nebo E. coli), které by mohly kontaminovat kompost a při jeho použití na zahradě by mohlo dojít k ohrožení zdraví lidí i zvířat.
Bašta byla výborná, co ale s obaly
Jestliže nejste vařící typ a svého mazlíčka krmíte granulemi či konzervami, pak se vám obalové materiály jen hromadí. A co si budeme povídat – pamlsků určitě dostává také dost. Takže když pak obsah skončí v bříšku hladového psího parťáka, vyvstává otázka, kam s obaly.
- Obaly od kapsiček jsou standardně kompozitními obaly vyrobenými z několika vrstev, které od sebe ale nejdou oddělit. Proto patří do směsného odpadu.
- Konzervy zbavené obsahu vhoďte do šedého kontejneru či kontejneru s šedou nálepkou, jež jsou určeny pro sběr kovů. Papírovou etiketu nemusíte odlepovat, stejně tak není třeba plechovky extra vyplachovat.
- Pytle od granulí bývají komplikovanější – řada výrobců už dnes dbá na ekologii a balí své produkty do recyklovatelných materiálů. Někdy se ale můžete setkat s kompozitním obalem, který recyklovat nelze. Proto se vždy podívejte na recyklační značky na obalu a postupujte v souladu s nimi.
- Plastové sáčky od nejrůznějších pamlsků zaneste do žlutého kontejneru na plast.
- Papírové obaly patří do modrého kontejneru na papír.
Second hand vyhovuje i psům
Kromě krmiva a exkrementů ale pejsci produkují i další odpad – například v podobě poničených hraček, nevyhovujících pelíšků, malých oblečků, vodítek či obojků… Pokud se nejedná o extrémně poničené věci, které už nejde použít, můžete je zanést do útulku, kde je rozhodně rádi využijí. Nebo je můžete darovat svým známým, kamarádům či potřebným, případně je nabídnout na sociálních sítích.
Roztrhané hračky pak můžete využít k výrobě nových, pokud jste manuálně zruční. Ze dvou plyšáků určitě zvládnete spíchnout jednoho nového – a i když třeba nebude vypadat úplně esteticky, věřte, že vašemu psovi to vadit nebude.
Pomáhat a dělat radost, to je to, co nás baví
Jak vidíte, i s chovem psů je spojeno velké množství potenciálního odpadu, který ale může najít své další využití. A mnohdy se ani odpadem ještě stát nemusí, pokud se rozhodnete pro upcyklaci či re-use, tedy pro darování ke znovupoužití. Stačí jen nahlížet i na tento typ odpadu trochu udržitelněji a můžete prospět nejen životnímu prostředí, ale i vaší peněžence, či někomu, kdo vaši pomoc skutečně uvítá. Pomáhat a dělat radost je v podstatě snadné – a nepotřebujete k tomu ani speciální třídičský výcvik…
Zdroj obrázků: samosebou.cz.