Potíže při kojení
Problémy s kojením řeší dříve nebo později každá novopečená maminka. Mateřské mléko je pro vašeho broučka nepostradatelným příjmem potravy, proto když se naskytnou jakékoliv potíže, nezoufejte…
Pojďme společně s radami laktační poradkyně Mgr. Terezy Vokaté, hledat odpovědi a pomoc na vaše problémy.
Nejčastější potíže ze strany matky
Bolestivé nalití prsů
Stává se, že se vám po porodu (nebo později v začátcích kojení) hodně nalijí prsy. Jsou velké, tvrdé, teplé a bolestivé. Nejlepším lékem na tento problém je kojit často a dostatečně dlouho z obou prsů. Tento problém nastává nejčastěji v okamžiku nástupu laktace, kojení z obou prsů je tedy žádoucí. Pokud je již laktace „nastartovaná“ a mléka je dostatek, mohlo by být kojení z obou prsů naopak nežádoucí. Maminkám se doporučuje, aby si mezi kojením prsy chladily, buď studeným obkladem, nebo použily obklady z tvrdého tvarohu, před kojením je naopak vhodná teplá sprcha spojená s masáží prsů.
Před samotným přiložením miminka k nalitému prsu je velice důležité tento prs trochu odstříkat, aby změknul a miminko ho mohlo lépe uchopit do úst.
Jestliže dítě prsy dostatečně nevyprázdní a neuvolní, je důležité prsy dobře odstříkat nebo odsát ještě po kojení – a to pouze do pocitu úlevy, aby se mléko netvořilo ještě ve větším množství.
Ucpaný mlékovod
Jeví se jako červená ohraničená skvrna, která je bolestivá, můžete si nahmatat v prsu rezistenci, tedy jakousi bouličku a může se objevit i teplota. Ta bývá zavádějící pro záměnu tohoto problému s mastitidou. Je velmi důležité, aby se ucpaný mlékovod uvolnil. K tomu pomohou teplé vlhké obklady před kojením a masáže prsu. Polohu kojení upravte tak, aby nos a brada dítěte byla v jedné přímce s postiženým místem.
Mastitida – zánět prsní žlázy
„Při zánětu prsu má maminka vysoké horečky (přes 38°C) a cítí se slabá stejně jako při chřipce, bolí jí klouby a celé tělo. Prs je také hodně bolestivý, zejména při kojení a je zarudlý. Mastitida se nejčastěji projevuje do 6 týdnů po porodu.
Je velmi důležité, aby maminka kojila i z postiženého prsu. Pokud je bolest veliká a teplota přesahuje 38 °C, je vhodné si vzít Paralen apod. S dobrým efektem doporučujeme tvarohové obklady mezi jednotlivými kojeními a dále teplé obklady či masáže v teplé sprše před kojením. Maminka začíná kojit u zdravého prsu, pak miminko přiloží k bolavému prsu. Zachování kojení je velice důležité. Pokud horečky přetrvávají, je nutné, aby maminka vyhledala lékaře, nejlépe svého gynekologa a ten předepíše vhodná antibiotika, se kterými může v kojení pokračovat,“ vysvětluje laktační poradkyně Tereza Vokatá.
Infekce plísněmi
Kvasinková infekce je poměrně běžná a častá komplikace kojení. Nastupují příznaky v podobě silné, pálivé či bodavé bolesti v bradavce, která mnohdy vystřeluje do prsu celého. Dále se může vyskytnout svědící a olupující se kůže v okolí bradavek.
Nejvhodnější prevencí a částečně i součástí léčby je především důsledná hygiena prsů, dostatečné větrání prsů, vhodné je používat chrániče bradavek, spíše se vyvarovat nošení vložek do podprsenky, které podporují vlhké prostředí, kde se kvasinkám daří.
Léčbou samotnou je mazání prsů ihned po kojení mastí Canesten, která je volně k dostání v lékárnách nebo použití Pevarylu, který je ovšem na předpis. Můžete si také udělat vlastní mazání smícháním Bepanthenu s Canestenem ve stejném poměru. Před dalším kojením není nutné mastičku smývat či jinak odstraňovat, dobře se vsakuje a vašemu miminku neškodí.
Vhodné je podívat se do úst miminka, zda nemá na jazyku šedobílé povlaky (pozor-nezaměňovat se zbylým mlékem v pusince dítěte po kojení), tzv. soor (moučnivku). Dítě tak na vás může infekci přenést – v takovém případě požádejte o radu pediatra.
V dnešní době již není vhodné ošetřovat prsy či pusinku dítěte genciánovou violetí!
Infekce se bohužel často vrací.
Slabý vypuzovací reflex
Poruchy tohoto reflexu, vrozené nebo vypěstované špatnou technikou kojení v prvních dnech po porodu, jsou asi nejčastější příčinou selhání laktace u žen s jinak normálně probíhajícím těhotenstvím, porodem a poporodním obdobím.
Nejdůležitějším předpokladem úspěšného kojení je zdraví matky a dítěte a správná hormonální výbava, což má 95 až 97 % matek, časté a volné přikládání dítěte podle jeho potřeb. Správné přikládání je třeba provádět tak, aby bylo jednoduché, přirozené a pohodlné pro matku i dítě. I zde platí zákon “nabídky a poptávky”. Čím je dítě hladovější, tím více saje, a tím více mléka se tvoří.
Nedostatek mléka
„Asi nejčastější problém, se kterým se na mě maminky obracejí. Nedostatek mléka je mnohdy relativní a často je příčina spíše ve špatné technice kojení, ve slabě či líně pijícím děťátku, v dokrmování děťátka za lahve apod.
K maminkám s tímto problémem je třeba vždy přistupovat individuálně a zaměřit se na řešení konkrétního problému.
Obecně se doporučuje časté přikládání dítěte k oběma prsům při jednom kojení, mezi kojením mléko ještě odstříkávat či odsávat, vhodné jsou teplé obklady před kojením a podpůrná masáž na uvolnění mléka, noční kojení (vzhledem k lepšímu vypuzování hormonu, který ovlivňuje produkci mléka), možné je také užívání homeopatik RICINUS DOMMUNIS 5CH atd.
Univerzální recept neexistuje a mám zkušenost, že často „jen stačí“ maminku uklidnit a psychicky vyladit,“ říká Mgr. Tereza Vokatá, laktační poradkyně.
Ragády, bolestivé a popraskané bradavky
Bolestivé bradavky a trhlinky jsou výsledkem nesprávné techniky kojení, chybného přiložení nebo nesprávného sání.
Je nutné:
• opravit techniku kojení
• upravit polohu dítěte při kojení, aby ragáda byla v koutku úst
• měnit polohy
• stimulovat uvolnění mléka před kojením přiložením teplého obkladu
• nabídnout jako první méně bolestivý prs
• neomezovat frekvenci a délku kojení
• na konci kojení zasunout malíček za vnitřní koutek úst dítěte, které se pak samo pustí
• na bradavce ponechat po každém kojení zaschnout pár kapek mléka
• po každém kojení preventivně aplikovat hojivou mast Bepanthen
• bradavky ponechat co nejčastěji volně na vzduchu, event. používat chrániče bradavek
Krátké, ploché a vpáčené bradavky
„Jestliže má maminka vpáčenou bradavku, může jí to kojení ztížit. Doporučuji, aby si maminky nechaly zkontrolovat prsy nejlépe v prenatální poradně u svého gynekologa. Bohužel ovšem praxe je taková, že málokterý gynekolog je ochoten toto jednoduché vyšetření udělat. Lepší tedy je, pokud maminka kontaktuje laktačního poradce v blízkosti svého bydliště a domluví si informativní schůzku.
Jestliže se tento problém zjistí již v těhotenství, maminka může v podprsence nosit formovače bradavek – nejprve na několik desítek minut denně, později i několik hodin denně. Doporučuji nosit formovače od cca 6.-7. měsíce gravidity.
Když se pak miminko narodí, je velice důležité věnovat velkou pozornost nácviku techniky přikládání a kojení. Při troše trpělivosti a snažení může kojit i maminka s vpáčenými bradavkami. Pokud se opravdu miminko nemůže „chytnout“, mohou se použít kloboučky na kojení,“ udává laktační poradkyně Mgr. Tereza Vokatá.