|

Placenta

Placenta je také označována jako plodový koláč, je kruhovitého nebo oválného tvaru o průměru 15 – 20 centimetrů. Plně se dotváří až ve 12. týdnu gravidity, kdy přebírá tvorbu hormonů od vaječníků. Na konci těhotenství váží 0,5 kilogramů.

Placenta je pro plod nepostradatelná, zajišťuje základní životní funkce, a to, umožňuje pupečníkem přenos potravy, ochranných látek a kyslíku z vašeho těla, zajišťuje odvod odpadních látek a odděluje oběhový systém vyvíjejícího se vašeho miminka a vás.

Placenta jednou stranou přiléhá k děloze, druhou je spojená s pupeční šňůrou a plodem.

Porod placenty následuje asi půl hodiny po porodu vašeho děťátka. Tento čas je však jen orientační, u každé ženy je její vypuzení individuální. V porodnicích v mnohých případech pro urychlení porodu placenty aplikují ženě přímo do žíly oxytocin.

Plodové obaly, plodová voda a pupečník

Plodové obaly – rozlišují se tři obaly, a to decidua, chorion a amnion.

Decidua je těhotensky změněné endometrium, tvoří zevní obal plodového vejce. Na starost má hnízdění plodového vejce a jeho první výživu. Ve 12. týdnu gravidity dosahuje největšího rozvoje, jeho výška je 10 mm. Po tomto období se již vlivem tlaku plodového vejce ztenčuje až na 1 mm.

Chorion tvoří vazivovou blánu, která v místech mimo oblast placenty splývá s amniálním obalem.

Amnion
 je označován jako vnitřní obal plodového vejce. Jedná se o bezcévnou průsvitnou blánu překrývající plodovou část placenty a přecházející na pupečník.

Plodová voda zabezpečuje ideální podmínky pro růst a vývoj vašeho miminka. Nejvíce plodové vody je v děloze kolem 4. měsíce těhotenství, na jeho konci je přibližně 600 – 1000 ml. Plodová voda je čirá, někdy lehce mléčně zakalená. Obsahuje bílkoviny, soli, odloupané buňky plodu, močovinu, mázek a lanugo.

Placenta je pro plod nepostradatelná, zajišťuje základní životní funkce, a to, umožňuje pupečníkem přenos potravy, ochranných látek a kyslíku z vašeho těla, zajišťuje odvod odpadních látek a odděluje oběhový systém vyvíjejícího se vašeho miminka a vás.

Jaký význam má plodová voda?

  • chrání dítě před traumatem zvenčí
  • umožňuje pohyby dítěte
  • roztlačuje svalovinu dělohy
  • z plodové vody lze diagnostikovat stav miminka
  • je součástí vnitřního prostředí dítěte a aktivně se podílí na jeho metabolismu
  • chrání placentu před tlakem dítěte, čímž usnadňuje placentární cirkulaci
  • chrání vás před jeho bolestivými pohyby
  • miminko do plodové vody močí a opět polyká, vzniká tak koloběh látek, které se podílejí na metabolické rovnováze plodu nebo její poruše
  • při porodu „dilatuje“ dolní děložní segment, děložní hrdo a děložní branku

Pupečník spojuje dítě s placentou. Na konci gravidity je většinou dlouhý 50 cm a 2 cm tlustý. Tvoří ho 1 žíla, která vede okysličenou krev k dítěti a ze 2 artérií odvádějící odkysličenou krev od dítěte přímo k vám. Pupečník má za úkol vytvořit cestu pro fyziologickou výměnu mezi dítětem a placentou.

Anomálie placenty

Nedostatečnost placenty se projevuje špatným zásobením dítěte živinami, což má za následek jeho pomalý růst. Lékaři provádí při podezření na tuto diagnózu rozbor moči, aby zjistili, zda se nehorší zdraví děťátka. Pokud ano, je nutné porod vyvolat uměle. V některých případech však stačí nastavit klidový režim, kterým se zlepší tok krve z placenty k miminku.

Vcestné lůžko (placenta praevia) je častější u žen po potratu nebo s více dětmi. Je to stav, kdy placenta z části blokuje děložní hrdlo.Objevit se může krvavý výtok, protože dítě vyvíjí velký tlak. Jakmile zjistíte, že krvácíte, je to důvod vyhledat lékaře, který nejspíše doporučí hospitalizace až do konce těhotenství. Výjimečné není při vcestném lůžku vedení porodu císařským řezem.

Abrupce placenty značí vždy velké riziko, protože se její část začíná uvolňovat od děložní stěny, žena začne krvácet a udává velké bolesti břicha. Na nic nečekejte a ihned zavolejte lékaře. Je-li uvolněná jen malá placentární část, většinou postačí klid na lůžku, než se zcela zastaví krvácení. Uvolnění větší části je nebezpečné, neboť je miminko ochuzeno o výživu a nezbytný kyslík. Dojde-li abrupce placenty až takto daleko, je nezbytná krevní transfúze a někdy je nevyhnutelný i císařský řez.

Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *