Chlapecká celoroční obuv
Podle lékařských studií a statistik se 99 % dětí rodí se zdravýma nohama. V důsledku nošení nesprávné obuvi však už jde do školy třetina z nich s různým druhem poškození. Pouze třetina dospělých má své nohy zcela zdravé.
Měření základ úspěchu
Při nákupu dětské obuvi je důležité důkladné změření velikosti nohy dítěte. Každou chlapeckou obuv přezkoušejte obutím a došlapem na stélku. Tzv. nadměrek by měl být 0,8 až 1,5 cm dle druhu obuvi. Optimální nadměrek je 12 mm, asi tloušťka prstu. Nejmenší nadměrek bývá u bačkor, optimální pro celoroční boty pro kluky a nejvyšší na zimní obuv. Nošené boty po sourozenci a z bazaru nutí dítě vtáčet nohy podle specificky vyšlápnuté boty, deformovat je a měnit přirozený styl chůze.

Kontrola velikosti obuvi v průběhu nošení
Dětská noha velmi rychle roste. Malé dítě za rok potřebuje 2 až 3 velikosti obuvi. Růst neprobíhá plynule, ale ve skocích. Proto je nutná pravidelná kontrola, zda má noha v botě dostatečnou vůli. Chrupavčité kosti malých dětí jsou velmi náchylné na deformace vlivem špatné obuvi a nadměrné zátěže. Dětské nohy mají navíc sníženou citlivost na tlak a bolest, proto u malých dětí nepoznáte, kdy jsou jim boty malé. U batolat kontrolujte velikost 1x za měsíc, u předškoláků a mladších školáků 1x za 2 až 3 měsíce. Ve velkých botách dítě naopak zakopává a stáčí špičky.
Tvar chlapecké celoroční obuvi
Chlapecké celoroční boty musí mít dostatečně širokou špičku, která umožňuje prstům volný pohyb. Důležitá je tedy délka i šířka boty. Úzká noha v příliš široké obuvi chlapcům klouže a dochází k oděrkům. Těsná bota na široké noze jim zase deformuje prsty. Vyztužení patní části obuvi nazývané opatek v chůzi neomezuje a pomáhá nenásilnou formou vést nožku do správného držení. I přes silnou vlnu trendu barefoot obouvání se ukazuje, že mírný opatek má mít každá běžná bota.

Materiál svršku, stélka, podešev a ohebnost obuvi pro kluky
Dětem se nožky hodně potí, proto je nejvhodnější přírodní kůže a textilie. Kožená chlapecká celoroční obuv je měkká, prodyšná, absorbuje vlhkost a přizpůsobí se dětské noze. I stélka musí být v uzavřené celoroční obuvi ze savého materiálu. Při chůzi má být bota nejohebnější v oblasti prstních kloubů. Příliš tvrdá obuv narušuje zdravý vývoj nohou, pohodlí při chůzi a zvyšuje únavu. Obuv by měla být co nejlehčí. Kvalitní podešev chlapecké celoroční obuvi tlumí tvrdé dopady na beton, asfalt i dlažbu a předchází potížím s páteří, opotřebení kloubů i chrupavek.
Zdroj obrázků: kotevbote.cz.