Třídění odpadu

Odpad: třídění je nenáročná výzva s velkým pozitivním dopadem

Palčivým tématem posledních let je zamořování planety odpadem, nadměrná spotřeba primárních surovin a s tím souvisí i značná uhlíková stopa, kterou za sebou zanecháváme. Důraz je proto kladen na udržitelnost a snižování dopadu našeho chování na životní prostředí, a tedy také na správné třídění odpadu, aby byla možná jeho recyklace. I když odpad třídí přibližně tři čtvrtiny obyvatel ČR, stále je velký prostor pro zlepšení – a úplně nejlepší je odpad nevytvářet, nebo alespoň omezit jeho produkci na minimum. Jak na to?

Třídění odpadu: nenáročná činnost s velkým dopadem

V České republice máme poměrně dobře zavedený systém třídění odpadu. Základem je rozlišovat mezi různými druhy odpadu a ukládat je do správných kontejnerů. Není to ale nic složitého – stačí mít na paměti určitá základní pravidla a sledovat recyklační symboly na obalech, tedy grafické značky, které nám přinášejí informace o materiálu, ze kterého je obal vyroben, a o možnostech jeho recyklace.

Pokud se naučíme, že do kontejneru označeného modrou samolepkou patří noviny, časopisy, kartonové krabice a další papírové obaly, do sběrné nádoby označené žlutou samolepkou PET lahve, plastové obaly od potravin a další plastové výrobky, do kontejneru s bílou či zelenou samolepkou skleněné lahve a sklenice, do šedého plechovky od nápojů, konzervy a další kovové obaly, do hnědého kontejneru či na kompost zbytky ovoce a zeleniny, kávová sedlina, čajové sáčky a další organický odpad a do černého kontejneru odpad, který nelze zařadit do žádné z výše uvedených kategorií, máme z větší části vyhráno.

Pak už jen stačí sledovat recyklační symboly na obalech, u kterých si nejsme stoprocentně jisti, z jakého materiálu jsou vyrobeny, a vhodit je do správné nádoby (mějte při tom na paměti, že je možné se setkat s tzv. multikomoditním sběrem odpadu, kde se společně do jedné nádoby mohou třídit odpady z různých materiálů.

Zvláštní pozornost si zaslouží bioodpad

Značnou část námi produkovaného odpadu tvoří bioodpad, který velmi často netřídíme správně – a tak často končí v nádobách na směsný odpad, kde nejen neprávem zabírá místo, dle dostupných dat se v průměru jedná o čtvrtinu popelnice, navíc pak není možné jej zpracovat.
Přitom právě tento druh odpadu můžeme skvěle využít i my sami díky kompostování, tedy přirozenému procesu, při kterém se organický odpad rozkládá na kompost, který je bohatý na živiny a lze ho využít jako bio hnojivo. Kompostovat navíc lze nejen v kompostéru na zahradě, ale i na balkoně či díky vermikompostéru.

A pokud pro nás přeci jen není kompostování z nějakého důvodu možné, lze bioodpad ukládat do kontejneru na bioodpad. Odtud putuje do zařízení na zpracování bioodpadu, kterými jsou nejčastěji kompostárny nebo bioplynové stanice. V kompostárně z něj vzniká kvalitní kompost, který se používá jako hnojivo, v bioplynových stanicích pak bioplyn, který se využívá k výrobě elektrické energie a tepla, nebo se čistí a vtláčí do plynárenské sítě.

Nejlepší je odpad netvořit

Nejlepší způsob, jak snížit množství odpadu a šetřit životní prostředí, je předcházet jeho vzniku. Zde najdete několik tipů, jak na to.

Nakupujte s rozmyslem:

  • Plánujte jídelníček: nakupujte jen to, co skutečně spotřebujete.
  • Preferujte lokální a sezónní potraviny: snižujete tak uhlíkovou stopu a podporujete místní farmáře.
  • Nakupujte bez obalu: Hledejte bezobalové obchody nebo si noste vlastní nádoby a sáčky.
  • Vybírejte výrobky s minimálním obalem: Upřednostňujte velká balení před malými (například namísto několika malých jogurtů kupte jeden velký).
  • Noste si vlastní tašku: Zapomeňte na jednorázové plastové tašky a sáčky.

V kuchyni:

  • Nepřipravujte příliš mnoho jídla: chystejte jen tolik, kolik sníte.
  • Využívejte zbytky jídla: Zkuste si z nich připravit nové jídlo, inspiraci najdete ve video seriálu Gurmánské vaření beze zbytku.
  • Kompostujte bioodpad: Vytvořte si vlastní kompost nebo využívejte hnědé kontejnery.
  • Skladujte potraviny správně: Prodloužíte tak jejich trvanlivost.
  • Používejte opakovaně použitelné obaly: Nahraďte jednorázové plastové obaly skleněnými nebo nerezovými nádobami.
  • Pijte vodu z kohoutku: Ušetříte tak spoustu plastových lahví.

V domácnosti:

  • Opravujte rozbité věci: Místo toho, abyste je vyhodili, zkuste je opravit.
  • Vybírejte výrobky z recyklovaných materiálů: Podpoříte tak cirkulární ekonomiku.
  • Omezte používání jednorázových produktů: Nahraďte je opakovaně použitelnými alternativami (např. látkové kapesníky, menstruační kalíšek).
  • Darujte nepotřebné věci: Místo toho, abyste je vyhodili, zkuste je darovat charitě nebo je prodat.

Pár čísel o třídění odpadu na závěr

Třídění odpadu a udržitelné návyky nejsou žádná věda. Jde jen o to, abychom se zamysleli nad tím, co děláme, a udělali pár malých změn. Tříděním odpadu pak totiž šetříme nejen přírodní zdroje a snižujeme znečištění, ale šetříme i naši peněženku. A navíc nám třídění odpadu a udržitelné návyky dávají dobrý pocit, že děláme něco smysluplného. Že to smysluplné opravdu je, dokazují i některé statistiky, které vám na závěr přikládáme jako motivaci:

  • Každý rok díky třídění a recyklaci papírového odpadu ušetříme v České republice více než 2 000 000 stromů.
  • Vytříděním 1 tuny papíru uspoříme nejen až 2 tuny dřeva, ale i 31 tisíc litrů vody.
  • Za rok 2023 se v ČR vytřídilo a předalo k dalšímu využití cca 230 tisíc tun plastových obalů, což uspořilo více než 340 tisíc tun CO2ekv. a ušetřilo velké množství ropy a zemního plynu, tedy primárních zdrojů potřebných pro jejich výrobu.
  • Z každých přibližně 30 tisíc kusů recyklovaných nápojových kartonů lze vyrobit stavební desky na stavbu celého rodinného domu.
  • Recyklací jedné 1 oceli ušetříme 1 100 kg železné rudy.
  • Recyklací hliníku můžeme dosáhnout až 95% energetické úspory oproti výrobě hliníku z primárních surovin.
  • V roce 2023 vytřídil každý Čech v průměru 14,6 kg skla, při recyklaci vytříděného skla můžeme ušetřit až 90 % energií..

A takto bychom mohli ještě pokračovat. Jak vidíte, třídění odpadu má skutečně smysl!

Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *